Najpierw wietrzenie, później docieplenie

  Najpierw wietrzenie, później docieplenie

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Romuald Bogdanowicz, właściciel jednego z mieszkań, pokazuje zacieki

  Romuald Bogdanowicz, właściciel jednego z mieszkań, pokazuje zacieki ©Wojciech Alabrudziński

  Mieszkańcy bloku przy ulicy Okrzei 26 alarmują: - Mamy w mieszkaniach wilgoć. Zarząd Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zrzuca winę na... zbyt szczelne okna.
  Romuald Bogdanowicz, właściciel jednego z mieszkań, pokazuje zacieki

  Romuald Bogdanowicz, właściciel jednego z mieszkań, pokazuje zacieki ©Wojciech Alabrudziński

       Na zagrzybienie mieszkań skarżą się lokatorzy ostatniego piętra. Twierdzą, że to efekt pokrycia dachu folią PCV - Pod folią zaczęła się zbierać woda - tłumaczą mieszkańcy. - Następnie na zawilgoconych murach
       
  pojawił się grzyb
       Jak mówią, interwencje w dziale technicznym spółdzielni nie odnosiły skutku.
  Obawiają się, że jeśli nie zostanie wymienione pokrycie dachu, to może zawalić się strop. Domagają się nie tylko wymiany dachu, ale i docieplenia ścian, atakowanych przez grzyb. - Spółdzielnia , jak na razie, ograniczyła się tylko do wywiercenia otworów w szczytach budynku i twierdzi, że na wymianę dachu nie ma pieniędzy - mówią lokatorzy.
       Co na to zarząd?
       - Sytuacja nie jest bez wyjścia - ocenia prezes Jerzy Rosiński. - Problem zawilgocenia mieszkań jest jednak zagadnieniem złożonym. Zdaniem prezesa, na to wpływ mają m.in. bardzo szczelne okna i nadmierna oszczędność ogrzewania przez niektórych lokatorów.
       Prezes zapewnia jednak, że w sprawie bloku przy ul. Okrzei 26 "zarząd podjął odpowiednie działania", polegające na dociepla- niu przegród zewnętrznych. Poprzez te zabiegi chodziło o usunięcie zewnętrznego zawilgocenia. - Problem właściwej wentylacji jednak leży w gestii użytkowników mieszkań - podkreśla Jerzy Rosiński.
       Zdaniem zarządu, zawilgocenie stropu nie jest spowodowane użyciem folii PCV. - Z zawilgoceniem stropów nad ostatnią kondygnacją spotykamy się powszechnie i nie ma na to wpływu rodzaj zastosowanego pokrycia połaci dachu - twierdzi prezes. Strop wymaga docieplenia, ale nie nastąpi to tak szybko, jak chcieliby mieszkańcy.
       W tym roku we Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
       docieplonych zostanie dziesięć budynków
       w tym wieżowiec na placu Wolności. W bloku przy ul. Okrzei 26 prace termomodernizacyjne nie są planowane w najbliższych miesiącach. Dlatego na razie w tym budynku poprawiona będzie wentylacja. Zostanie też zwiększony przekrój nasad wentylacyjnych. Na razie tylko tyle.
       Prezes prosi mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość. Trudno jednak być cierpliwym i wyrozumiałym, gdy leje się na głowę lub gdy ścianę zżera grzyb. Dobrze, że spółdzielnia w tej sprawie coś robi. Oby tylko proponowane rozwiązania były skuteczne!
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem