Jeśli zachorujesz, kup sobie bilet

  Jeśli zachorujesz, kup sobie bilet

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jeszcze kilka miesięcy w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku będzie oddział zakaźny. Niedługo też zlikwidowany zostanie oddział gruźlicy i chorób płuc. Gdzie będą leczeni pacjenci? W Toruniu i Bydgoszczy.
       Likwidacja oddziałów - zakaźnego oraz gruźlicy i chorób płuc - została zapisana w programie restrukturyzacji Szpitala Wojewódzkiego, przygotowanym przez dyrektora Bronisława Dzięgielewskiego i zaakceptowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Zdaniem decydentów, oddział zakaźny ma za mało pacjentów, zaś oddział gruźlicy i chorób płuc
       jest mało przydatny
       Jak powiedział nam nowy dyrektor szpitala Andrzej Pałucki, oddział zakaźny zostanie zamknięty do końca drugiego kwartału.
  Łóżka obserwacyjne i izolatka dla pacjentów z chorobą zakaźną znajdą się jednak na oddziale ratunkowym. Generalnie jednak pacjenci wymagający specjalistycznego leczenia w tym zakresie będą kierowani do szpitala w Toruniu.
       W drugim półroczu
       do pawilonu po oddziale zakaźnym we Włocławku przeniesie się pulmonologia, mieszcząca się obecnie w Wieńcu. Znajdujący się w jednym budynku z oddziałem pulmonologicznym oddział gruźlicy i chorób płuc zostanie zlikwidowany. Ponieważ, jak twierdzi dyrektor Pałucki, 90 procent przypadków gruźlicy i chorób płuc leczy się ambulatoryjnie, we włocławskim szpitalu otworzona zostanie poradnia. Chorych, wymagających jednak hospitalizacji, czekać bedzie wyjazd do Bydgoszczy.
       Na razie nie jest pewne, czy w Wieńcu utworzony zostanie - jak to zapisano w programie restrukturyzacji - oddział psychiatryczny i oddział rehabilitacyjny. Dyrektor Pałucki nie ukrywa, że z punktu widzenia ekonomicznego bardziej opłacalne byłoby wybudowanie na terenie włocławskiego szpitala pawilonu dla oddziału rehabilitacyjnego i oddziału dla przewlekle chorych.
       Decyzje w tej sprawie
       wprawdzie jeszcze nie zapadły, ale jak się dowiedzieliśmy po przeniesieniu do Włocławka pulmonologii oraz likwidacji oddziału gruźlicy i chorób płuc budynek w Wieńcu może być wystawiony na sprzedaż. Jest to o tyle realne, że znajdujący się w nim oddział opieki paliatywnej ma być w końcu roku przejęty przez Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku i przeniesiony na ulicę Stodólną. Urząd Marszałkowski zadeklarował na adaptację budynku ZPS milion złotych.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem