Jeśli zachorujesz, kup sobie bilet

  Jeśli zachorujesz, kup sobie bilet

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jeszcze kilka miesięcy w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku będzie oddział zakaźny. Niedługo też zlikwidowany zostanie oddział gruźlicy i chorób płuc. Gdzie będą leczeni pacjenci? W Toruniu i Bydgoszczy.
       Likwidacja oddziałów - zakaźnego oraz gruźlicy i chorób płuc - została zapisana w programie restrukturyzacji Szpitala Wojewódzkiego, przygotowanym przez dyrektora Bronisława Dzięgielewskiego i zaakceptowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Zdaniem decydentów, oddział zakaźny ma za mało pacjentów, zaś oddział gruźlicy i chorób płuc
       jest mało przydatny
       Jak powiedział nam nowy dyrektor szpitala Andrzej Pałucki, oddział zakaźny zostanie zamknięty do końca drugiego kwartału.
  Łóżka obserwacyjne i izolatka dla pacjentów z chorobą zakaźną znajdą się jednak na oddziale ratunkowym. Generalnie jednak pacjenci wymagający specjalistycznego leczenia w tym zakresie będą kierowani do szpitala w Toruniu.
       W drugim półroczu
       do pawilonu po oddziale zakaźnym we Włocławku przeniesie się pulmonologia, mieszcząca się obecnie w Wieńcu. Znajdujący się w jednym budynku z oddziałem pulmonologicznym oddział gruźlicy i chorób płuc zostanie zlikwidowany. Ponieważ, jak twierdzi dyrektor Pałucki, 90 procent przypadków gruźlicy i chorób płuc leczy się ambulatoryjnie, we włocławskim szpitalu otworzona zostanie poradnia. Chorych, wymagających jednak hospitalizacji, czekać bedzie wyjazd do Bydgoszczy.
       Na razie nie jest pewne, czy w Wieńcu utworzony zostanie - jak to zapisano w programie restrukturyzacji - oddział psychiatryczny i oddział rehabilitacyjny. Dyrektor Pałucki nie ukrywa, że z punktu widzenia ekonomicznego bardziej opłacalne byłoby wybudowanie na terenie włocławskiego szpitala pawilonu dla oddziału rehabilitacyjnego i oddziału dla przewlekle chorych.
       Decyzje w tej sprawie
       wprawdzie jeszcze nie zapadły, ale jak się dowiedzieliśmy po przeniesieniu do Włocławka pulmonologii oraz likwidacji oddziału gruźlicy i chorób płuc budynek w Wieńcu może być wystawiony na sprzedaż. Jest to o tyle realne, że znajdujący się w nim oddział opieki paliatywnej ma być w końcu roku przejęty przez Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku i przeniesiony na ulicę Stodólną. Urząd Marszałkowski zadeklarował na adaptację budynku ZPS milion złotych.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem