Grunt to duża zniżka

  Grunt to duża zniżka

  BARBARA SZMEJTER

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  70-procentowe zniżki mogą uzyskać dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów, o ile zechcą przekształcić je we własność.

  Mieszkańcy domów administrowanych przez spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe, właściciele garaży i prywatnych posesji, mogą obecnie przekształcić prawo użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności, korzystając w dodatku z 70-procentowych zniżek. Taką decyzję podjęła Rada Miasta Włocławka, realizując przepisy ustawy z paź- dziernika ub. roku. Chodzi wyłącznie o nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe lub przeznaczone pod tego rodzaju zabudowę, z tym, że opłata, o której mowa, nie może być niższa niż 10 proc. wartości rynkowej terenu.


  Mieszkańcy nie mogą sami składać wniosków, jeśli dotyczą nieruchomości wspólnej.

  W przypadku budynków spółdzielczych o przekształcenie występuje zarząd spółdzielni. Tak samo jest z budynkami zarządzanymi przez wspólnoty. - W księdze wieczystej musi być bowiem jasny zapis dotyczący całej działki - wyjaśnia Józef Mazierski, wiceprezydent Włocławka. - Albo stanowi własność mieszkańców, albo jest w użytkowaniu wieczystym .


  Co zrobić, jeśli na przekształcenie decyduje się tylko część mieszkańców budynku? Z informacji uzyskanych przez nas w ratuszu wynika, że jeśli za przekształceniem jest 51 proc. mieszkańców, można wystąpić do sądu o wydanie postanowienia, będącego decyzją dla całego budynku.


  Mimo że sprawa jest stosunkowo świeża, do włocławskiego magistratu wpłynęło już ponad 250 wniosków od spółdzielni, wspólnot i osób fizycznych, zainteresowanych skorzystaniem z ulgi. W sumie w mieście jest ok. 2,5 tys. użytkowników wieczystych, wśród nich wszystkie spółdzielnie.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem