Windą do Europy

  BARBARA SZMEJTER

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Domy Pomocy Społecznej w Rzeżewie i Wilkowiczkach mają warunkowe zezwolenie na działalność. Problemy z dostosowaniem się do unijnych wymogów może mieć prowadzony przez orionistów DPS w Izbicy Kujawskiej.
       DPS w Kowalu, gdzie przebywają osoby przewlekle chore oraz placówka w Kurowie, opiekująca się pacjentami ze schorzeniami psychicznymi, mogą być spokojne o swój los. W związku ze spełnianiem unijnych standardów
       mają zezwolenie wojewody
       na prowadzenie działalności. Prowadzone również przez powiat włocławski placówki w Rze-żewie - dla osób w podeszłym wieku i w Wilkowiczkach - dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, otrzymały zezwolenia warunkowe. Wojewoda zobowiązał je do opracowania i wdrożenia do końca 2006 roku programów naprawczych.
       - Wymagane zadania są finansowane z różnych źródeł: budżetu wojewody, z kasy powiatu oraz z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - wyjaśnia Piotr Stanny, starosta włocławski. Już w 2004 roku w DPS w Rzeżewie wybudowane zostały
       dwie nowe łazienki
       dla niepełnosprawnych. W tym roku zakupiono zewnętrzny dźwig platformowy, umożliwiający przemieszczanie się osobom na wózkach oraz wykonano wiele prac remontowych i adaptacyjnych. Windę osobową zakupił DPS w Wilkowiczkach, pokoje pensjonariuszy zostały wyposażone w instalację pozwalającą im na wezwanie pomocy, zakupiono też nowe meble.
       Niejasna jest przyszłość
       prowadzonej przez Zgromadzenie Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Orionistów, placówki w Izbicy Kujawskiej. Jak już informowaliśmy Zarząd Powiatu włocławskiego podczas listopadowej sesji przyjął informację, dotyczącą programu naprawczego, przedstawioną przez dyrektora DPS, ale równocześnie zwrócił uwagę na zagrożenia, które mogą uniemożliwić osiągnięcie do końca przyszłego roku stanu, wymaganego przez prawo. To z kolei może oznaczać negatywną opinię wojewody w sprawie dalszego funkcjonowania placówki.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem