Sołtysowe roszady

  JAROMIR PIOTRKIEWICZ

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Podczas nadzwyczajnego zebrania Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Lipno odwołano dotychczasowego przewodniczącego, który w tym czasie był... za granicą.
       W Stowarzyszeniu Sołtysów Gminy Lipno doszło ostatnio do nieporozumień. Podczas sesji Rady Gminy zarzucono przewodniczącemu SSGL Piotrowi Sko-niecznemu, że ostro i niesłusznie skrytykował sołtysa Maliszewa w reportażu telewizyjnym, dotyczącym jednej z rodzin w jego wsi. Członkowie Stowarzyszenia uważali także, że ich szef coraz częściej ingeruje w sprawy innych sołtysów. Na wniosek sołtysa Rumunek Głodowskich Stanisława Strużyńskiego podjęto decyzję o
       nadzwyczajnym spotkaniu sołtysów
       w celu odwołania Piotra Skoniecznego z funkcji przewodniczącego.
       Kilkanaście dni później sołtysi zmienili skład Zarządu Stowarzyszenia. Nowym liderem został Stanisław Jagielski z Brzeźna, na funkcję sekretarza powołano Józefa Górnickiego ze Złotopola. Nowy przewodniczący sołtysów chciałby łączyć całe wiejskie środowisko. Nie wiadomo, czy to życzenie się spełni. Piotr Skonieczny uważa bowiem, że jego odwołanie było nieuzasadnione, a powody dalekie od merytorycznych. Poza tym jego wątpliwości budzi też termin zwołania obrad zarządu SSGL - w tym czasie Skoniecznego nie było w kraju.
       - Nie chcę się opowiadać
       
  za jedną czy drugą stroną, ale zarzuty względem Piotra Skoniecznego, o których mnie poinformowano, były bezpodstawne - twierdzi Alfred Frydrychowicz, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sołtysów. - Tym bardziej jest mi przykro, że grono tak demokratycznie wybranych, jakimi są sołtysi, nie potrafi się porozumieć.
       
  Wojewódzki szef sołtysów bardzo sobie chwali współpracę ze Skoniecznym - Nie mam żadnych zastrzeżeń do niego i nie chciałbym wydawać ostatecznego werdyktu, ale sytuacja w gminie Lipno przypomina mi rozgrywki czysto personalne - dodaje Frydrychowicz. - Koło gminne jak i Rada Powiatu są w strukturze wojewódzkiego stowarzyszenia i według statutu na spotkaniu odwołującym przewodniczącego powinien być obecny ktoś z zarządu wojewódzkiego.
       
  Do władz wojewódzkich dotarły już
       dokumenty wyjaśniające od-wołanie przewodniczącego Sko-niecznego, powody tej decyzji i informacja o zmianach. Niebawem Zarząd Wojewódzki ma wydać specjalne oświadczenie w tej sprawie, jednak nie należy spodziewać się, aby znacząco odbiegało od opinii Frydrychowicza.
       Piotr Skonieczny nie stracił jednak całkowicie uznania swoich kolegów, choć nie jest już przewodniczącym sołtysów gminy Lipno, to wciąż przewodzi Radzie Powiatowej tej organizacji. Czy sołtysi pozbawią go również tej funkcji, zobaczymy niebawem.
       Kadencja przewodniczącego Rady Powiatowej skończy się Skoniecznemu na początku nowego roku, podobnie jak skończyłaby się jego kadencja na stanowisku szefa sołtysów gminy Lipno. Czas pokaże, kogo wybiorą przedstawiciele wiejskiej społeczności.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem