Woda coraz czystsza

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Lipnowska policja odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie zanieczyszczenia wody w gminie Lipno.
       Niedawno informowaliśmy o zamknięciu ujęcia w Radomicach. Woda zawierała bowiem za dużo żelaza i manganu. Mieszkańcy gminy Lipno zaopatrywani są teraz w wodę z dwóch innych ujęć - w Głodowie i Jastrzębiu.
       Jak zapewnił nas Mirosław Grzybowski z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Lipnie, woda z tych ujęć nie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców, gdyż normy są przekroczone w niewielkim stopniu. Na przykład woda z Głodowa zawiera 0,4 mg żelaza (norma wynosi 0,2 mg) i 0,06 mg manganu (norma 0,05 mg).
       W powiecie lipnowskim pod nadzorem Sanepidu jest 37 urządzeń wodociągowych. W kilkunastu woda przekracza dopuszczalne normy. Wobec właścicieli tych urządzeń prowadzone są postępowania administracyjne.
       Niestety, poprawa jakości wody wymaga sporych nakładów. W wielu przypadkach konieczna jest modernizacja urządzeń wodociągowych. Jeśli ich właściciele nie zainwestują w ich unowocześnienie, niewykluczone, że podobnie jak ujęcie wody w Radomicach, zostaną przez Sanepid zamknięte.
       Na razie trudno określić, kiedy mieszkańcy gminy Lipno będą korzystać z ujęcia w Radomicach. Policja umorzyła dochodzenie w sprawie zanieczyszczenia wody. - Zanieczyszczenie powstało w sposób naturalny, a nie wskutek działalności przestępczej - tłumaczy tę decyzję Anna Kozłowska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Lipnie.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem