Sokratesie, gdybyś wiedział

  Sokratesie, gdybyś wiedział

  RENATA KUDEŁ

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku otwiera podwoje dla studentów ze zjednoczonej Europy. Jest to możliwe dzięki studenckiej wymianie "Socrates Erasmus".
       Filipe Salgueiro z Portugalii będzie studiował w WSHE historię i socjologię. Przyjechał do Polski w ramach programu "Socrates Erasmus". Jest studentem piątego roku Uniwersytetu Nowego w Lizbonie. We Włocławku
       będzie kontynuował naukę
       na studiach dziennych Wydziału Humanistycznego WSHE, na kierunkach historia i socjologia.
       Filipe Salgueiro ma 25 lat. Jak sam mówi, przyjechał do Polski, gdyż namawiali go do tego studenci z naszego kraju, którzy uczą się w UNL. WSHE wybrał, bo obydwie uczelnie mają ze sobą podpisane umowy o współpracy. Poza tym włocławska WSHE bardzo aktywnie uczestniczy w tworzeniu Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego i jest znana w Portugalii.
       Filipe Salgueiro jest pierwszym obywatelem tego kraju, który przyjechał do WSHE. Nie zdążył jeszcze dokładnie zwiedzić Włocławka, ale zapewnia, że uczyni to jak najszybciej, a po powrocie do Portugalii będzie zachęcał koleżanki i kolegów do odwiedzenia Polski. Już w przyszłym roku do WSHE ma przybyć kilkuosobowa grupa studentów z lizbońskiego uniwersytetu. Filipe zapowiedział, że będzie intensywnie uczył się języka polskiego. Pomoże mu w tym dr Adam Wróbel, który prowadzi indywidualne kursy nauki języka.
       Filipe deklaruje, że oprócz nauki, interesują go tradycje, historia i kultura Polski, także życie studenckie. Zapewnia, że będzie zachęcał włocławskich studentów do tego, by wyjeżdżali na studia do Portugalii. Dotychczas w WSHE studiowało bądź
       studiuje kilku obcokrajowców
       m.in. z Rosji, Ukrainy i Bułgarii. Planowany jest przyjazd studenta z Hiszpanii. Ze Szwecji natomiast wrócił student Wydziału Pedagogicznego WSHE.
       W roku akademickim 2002/ 2003 włocławska uczelnia otrzymała Kartę Erasmusa. - Wówczas uczelnia podjęła
       współpracę z kilkoma zagranicznymi ośrodkami
       akademickimi, takimi jak Uniwersytet w Genui, szwedzki Uniwersytet w Boras, hiszpański Uniwersytet Santender, uczelnia w Ankarze oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Sofii - informuje Andrzej Sołtysiak, rzecznik rektora WSHE. Jak widać - włocławska uczelnia z powodzeniem uczestniczy w tworzeniu Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego. Efekty są w zasięgu ręki studentów. Rodzina Sokratesa rośnie!
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem