Pożegnanie z kratką w aucie

  Pożegnanie z kratką w aucie

  BARBARA SZMEJTER

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Osobowe ciężarówki znikają z ulic. Nadal jednak nabywcy niektórych aut będą korzystać z odliczenia podatku VAT
       Skończył się czas, gdy w samochodzie ciężarowym wystarczyło zamontować kratkę za siedzeniem kierowcy, by pojazd mógł zostać uznany za ciężarowy. Aby po 22 sierpnia odliczyć VAT od zakupu samochodu, służącego do działalności gospodarczej, potrzebne jest zaświadczenie od diagnosty. We Włocławku wymagane nowymi przepisami zaświadczenia wydają
       dwie stacje diagnostyczne
       w Zespole Szkół Samochodowych oraz w "Eurotranschemie" przy ul.
  Toruńskiej. Do którejś z nich udać się muszą właściciele zakupionych pojazdów, zainteresowani odliczeniem podatku VAT. - Konieczne jest bowiem dodatkowe badanie techniczne, potwierdzające spełnienie koniecznych wymogów - wyjaśnia Waldemar Łazarski, specjalista z Wydziału Komunikacji we włocławskim ratuszu. - Dodatkowe badanie techniczne, wykonane przez którąś z wytypowanych stacji, musi być potwierdzone stosownym zaświadczeniem. Właściciel auta powinien dołączyć to zaświadczenie do wniosku, złożonego w Wydziale Komunikacji. Wtedy uzyskuje wpis o spełnieniu przez pojazd warunków, stawianych przez ustawę VAT.
       Z pełnego odliczenia
       podatku VAT, zawartego też w cenie paliwa, skorzysta obecnie właściciel auta o masie całkowitej powyżej 3,5 t, odpowiednio długiego, mającego jeden rząd siedzeń, z otwartą skrzynią bagażową, oddzieloną konstrukcyjnie kabiną pasażerską.
       Wielu właścicieli pojazdów obawia się dodatkowych badań, zwłaszcza, że trzeba za nie płacić. Ministerstwo Finansów boi się z kolei, że w dokumentach może zdarzać się... poświadczanie nieprawdy. Warto więc pamiętać, że odpowiedzialność za fałszywe stwierdzenia, zawarte w zaświadczeniu, obciąży właściciela.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem