Zamiast szklanych, malowane domy

  Zamiast szklanych, malowane domy

  BARBARA SZMEJTER

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Ambitne plany, związane z malowaniem kamienic we włocławskim śródmieściu farbami z miejscowej fabryki, zweryfikowało życie i konserwator zabytków.
       Kilka miesięcy temu podczas wspólnego spotkania przedstawicieli władz miasta i Kujawskiej Fabryki Farb i Lakierów "Nobiles", wchodzącej w skład koncernu AKZO NOBEL, podpisana została umowa o współpracy. Prezes Ryszard Włodarski zaoferował miastu na promocyjnych warunkach farbę do malowania elewacji śródmiejskich domów. Jako pierwsza "pod pędzel" miała pójść kamienica przy ul. Kościuszki, na szczycie której miał być wymalowany wielki herb miasta.
       Co stało się z tą inicjatywą?
       - Niestety, nie otrzymaliśmy zgody konserwatora zabytków na umieszczenie na ścianie tego malowidła - mówi Przemysław Kacprzak, prezes spółki "Zarządca". - To zła wiadomość. Jest jednak i dobra. Podpisaliśmy umowę na remont ściany budynku przy ul. Bojańczyka 25. Stronami umowy są wspólnota mieszkaniowa, posiadająca większość udziałów w tej nieruchomości i Zakład Budowlany "Jan Góreczny", który z ramienia Kujawskiej Fabryki Farb i Lakierów "Nobiles" zajmie się wykonaniem remontu. Przemysław Kacprzak nie kryje, że
       o wyborze budynku
       zdecydowała determinacja mieszkańców, zwłaszcza przewodniczącego zarządu wspólnoty Pawła Masztalerskiego, zabiegającego, by budynek przy ul. Bojańczyka 25 został pomalowany jako pierwszy. I tak się stało, choć przedsięwzięcie było zagrożone. "Nobiles" dał farbę, prosząc w zamian o umieszczenie niewielkiej tabliczki z logo fabryki na odnowionej ścianie. I tym razem jednak sprzeciwił się konserwator zabytków.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem