Mandat za poślizg

  BARBARA SZMEJTER

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Kierowcy, którzy nie wymienili w porę swoich praw jazdy, muszą liczyć się z konsekwencjami. Głównie finansowymi.
       Trwa akcja wymiany praw jazdy na nowe. 1 maja straciły ważność dokumenty, wydane między 1 stycznia 1984 roku a 30 kwietnia 1993 roku, co oznacza, że właściciele nie mogą ich już używać. Wielu kierujących liczy jednak na to, że
       może się uda...
       - Podczas kontroli drogowej wyłapujemy kierujących, posługujących się nieważnymi dokumentami - mówi podinspektor Krzysztof Dębicki, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku.
  - W tym roku ujawniliśmy blisko trzydzieści takich przypadków, z tego aż 21 tylko w maju. 15 przypadków dotyczyło praw jazdy, które straciły ważność 30 kwietnia tego roku. Chcę przy tej okazji przypomnieć, że kierowanie pojazdem bez ważnego prawa jazdy, to takie samo wykroczenie drogowe jak, na przykład, spowodowanie kolizji.
       Za jazdę bez ważnego dokumentu kierujący są karani mandatami, najczęściej w wysokości
       50 złotych
       Policja zatrzymuje nieważne dokumenty i odsyła je do Wydziału Komunikacji, właściwego dla miejsca zamieszkania kierowcy. Z danych włocławskiego Wydziału Komunikacji wynika, że stare dokumenty wymieniło na nowe już ponad 15 tysięcy włocławian. Wciąż zgłaszają się jednak osoby z nieważnymi prawami jazdy i wszystkim zwykle się spieszy. Tłumaczą, że nie przyszli w terminie, bo nie mieli czasu na to, by czekać w długich kolejkach.
       Obecnie każdego dnia do Wydziału Komunikacji zgłasza się ok. 30 osób, w tym włocławianie, którzy obowiązku wymiany prawa jazdy nie spełnili w terminie. - Do czasu otrzymania nowego dokumentu osoby te nie powinny siadać za kierownicą - przypomina podinsp. K. Dębicki.
       Czas oczekiwania
       na nowy dokument nie jest długi, wynosi do 10 dni. Nie ma też kolejek. Wymieniający prawa jazdy muszą jednak liczyć się z kosztami, łącznie w wysokości 76,50 złotych. W przyszłym roku trzeba będzie wymienić prawa jazdy wydane między majem 1993 i czerwcem 1997 roku.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem