Miłość na etacie

  BARBARA SZMEJTER

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Rodziny zastępcze mogą liczyć na pomoc państwa, ale zdecydowanie ważniejsza jest dla nich wdzięczność dzieci.
       30 maja to Dzień Rodzin Zastępczych. - To dobra okazja, by przypomnieć o dzieciach spragnionych własnego domu, mamy i taty, którzy je kochają, o dzieciach, których los bywa zwykle okrutny - mówi Elżbieta Wiciun, dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego we Włocławku.
       Ośrodek pilnie poszukuje
       kandydatów na rodziców zastępczych.
  Trzeba, rzecz jasna, spełnić kilka wymogów, wśród których istotne są dobre warunki mieszkaniowe. Istnieje kilka typów rodzin zastępczych, m.in. zwykła, w której wychowuje się do trojga dzieci i zawodowa wielodzietna, gdzie może być już pięcioro dzieci. Są jeszcze rodziny spokrewnione z dziećmi oraz rodziny specjalistyczne, zajmujące się dziećmi chorymi. Na każdego z wychowanków, chorego czy zdrowego, rodzina otrzymuje od 600 do 1200 zł miesięcznie. W przypadku rodzin zawodowych i specjalistycznych wynagrodzenie
       dostają też rodzice
       Wysokość świadczenia mie-sięcznego uzależniona jest między innymi od wieku, stopnia rozwoju, stanu zdrowia dziecka - wyjaśniają pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.
       W ciągu ostatniego roku pomocą objęto 156 rodzin zastępczych, w których przebywało 211 dzieci. W 2004 r. na podstawie prawomocnych wyroków sądu w 29. nowych rodzinach zastępczych umieszczono 29 dzieci.
       - To dobry kierunek
       - ocenia dyrektor Elżbieta Wiciun. - Koszty utrzymania dzieci w rodzinach zastępczych i tak są niższe od tych, które trzeba przekazywać domom dziecka, a dla procesu rozwoju wychowanków własny dom ma podstawowe znaczenie. Tu mają mamę i tatę, rodzeństwo, dziadków, często psa, ich problemy są problemami całej rodziny, są potrzebni, kochani...
       Rodziny, które chcą przygarnąć dzieci, proszone są o kontakt z Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym we Włocławku, tel. 236-59-89.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem