Skazane na ruinę

  (goz)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Na razie nie będzie podwyżki czynszów w prywatnych kamienicach we Włocławku, ale kilka budynków wyłączonych zostanie z użytkowania.
       We Włocławku kilkadziesiąt kamienic ma prywatnych właścicieli. Lokalne Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości administruje 50. budynkami. Czynsz w tych kamienicach wynosi od 2 do 4,50 zł za 1 m kw, przy czym stawkę 4, 50 złotych płacą lokatorzy tylko dwóch budynków.
       Od 1 stycznia, kiedy przestała obowiązywać ustawa o ochronie lokatorów trzymająca czynsze w ryzach,
       tylko kilku właścicieli
       zdecydowało się na podwyżki. Mimo to nigdzie wysokość czynszów we Włocławku nie przekroczyła 3 procent tzw. wartości odtworzeniowej, a ta wielkość do niedawna stanowiła górną granicę w ustalaniu komornego.
       Wartość odtworzeniowa lokalu to nic innego jak koszt budowy 1 m kwadratowego na wolnym rynku, pomnożony przez 3 i podzielony przez 12 miesięcy. We Włocławku wynosi to od 1 kwietnia 4 zł 95 gr za metr kwadratowy.
       Czy po wyroku
       Trybunału Konstytucyjnego, znoszącego ograniczenia w podnoszeniu czynszów, właściciele kamienic podwyższą stawki? - Na razie nie mam żadnych sygnałów - mówi Anna Glonek , dyrektor LZWN. W ocenie zarządcy, nawet jeśli podwyżki nastąpią, to nie będą drastyczne. Sytuacja jest bowiem taka, że w prywatnych kamieniach, administrowanych przez LZWN, prawie 30 procent spośród 600 lokatorów nie płaci czynszów. - Mamy 60 wyroków eksmisyjnych, ale w tym roku otrzymaliśmy od miasta tylko dwa lokale socjalne - dodaje dyrektor.
       Jeśli jednak czynsze zostaną na tym samym poziomie, dalej nie będzie pieniędzy na remonty i nadal kamienice będą popadać w ruinę. Kilka z nich, ze względu na
       zagrożenie katastrofą
       budowlaną, jest już przygotowywanych do wyłączenia z użytkowania. Są to domy nie remontowane od pięćdziesięciu lat, w których co najwyżej były prowadzone jakieś roboty doraźne.
       Czy pozostałe uda się uratować? Jeśli w ciągu najbliższych lat nie zainwestuje się w nie naprawdę dużych pieniędzy, podzielą los tych, które już zagrożone są katastrofą.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem