Wody nie zabraknie

  (goz)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W Nakonowie (gm. Kowal) powstaje nowe ujęcie wody. Będzie to nowoczesny obiekt o wydajności 180 metrów sześciennych na godzinę.
       Gmina Kowal jest w całości zwodociągowana. Tym mieszkańcy mogą się chwalić od kilkunastu lat. Na terenie gminy znajdują się trzy stacje uzdatniania wody - w Rakutowie, Grabkowie i Dębniakach. Dodatkowo z ujęcia w Dębicach, które należy do gminy Włocławek zaopatrywane są w wodę trzy sołectwa: w Nako-nowie, Gołaszewie i Przydatkach Gołaszewskich.
       W czasie dużej suszy
       były jednak w gminie problemy z zapewnieniem ciągłości dostaw wody.
  Dotyczyło to przede wszystkim ujęcia w Grabkowie. Było to spowodowane m.in. pobieraniem wody z hydrantów do napełniania stawów. Żeby wyrównać ciśnienie wody w sieci, gmina przystąpiła do spięcia poszczególnych odcinków wodociągu oraz wybudowała przepompownię w Bogusławicach.
       Kolejnym krokiem, zmierzającym do poprawy zaopatrzenia gminy w wodę jest budowa nowego ujęcia w Nakonowie. Dzięki sprzyjającej aurze możliwe jest kontynuowanie tej inwestycji także o tej porze roku. W ostatnich dniach
       do nowego ujęcia
       doprowadzano sieć wodociągową. Po zakończeniu tej inwestycji mieszkańcy gminy Kowal nie będą już musieli korzystać z ujęcia w Dębicach. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę, gmina będzie całkowicie samowystarczalna w tym zakresie. Co więcej, może nawet stać się "eskporte-rem" wody.
       Oddanie do użytku ujęcia w Dębicach planowane było na czerwiec. Wszystko jednak wskazuje na to, że inwestycja będzie gotowa już w kwietniu. Jej koszt to około 800 tysięcy złotych. Na tę budowę gmina dostała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która w 30-procentach będzie umorzona.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem