Impresje duchowe

  (erka)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W piątek w Czarnym Spichrzu we Włocławku podsumowano jedenastą edycję konkursu pt. "Włocławskie impresje".
       W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział szesnastu artystów plastyków z Włocławka i regionu, którzy przedstawili 55 prac. Poza tradycyjnym już motywem włocławskim, tegoroczny regulamin konkursu zakładał, że inspiracją dla uczestników może być 20 rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Dlatego też "Impresje..." po raz pierwszy objęte były podwójnym patronatem - biskupa Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej oraz Władysława Skrzypka, prezydenta miasta. Podkreśleniem religijnego aspektu tegorocznych "Impresji" było również powierzenie napisania słowa wstępnego
       do katalogu wystawy
       ks. Stanisławowi Waszczyń-skiemu, proboszczowi parafii katedralnej, duchownemu wielce sprzyjającemu włocławskiej kulturze. Ks. Stanisław Waszczyński pokusił się o ważką w tym kontekście refleksję, dotyczącą religijności i sztuki. "Problem religijności i sztuki znalazł swoje miejsce w dokumentach Soboru Watykańskiego II - napisał ks. Wasz- czyński. - Sobór w konstytucji o liturgii ukazał bardzo głęboko analogię pomiędzy dziełem stworzenia a twórczością artysty. Przykładem dla nas bliskim takiego rozumienia jest Cyprian Kamil Norwid. Nigdy nie widział antynomii pomiędzy twórczością artystyczną a religią..."
       
  Podczas wernisażu w miniony piątek w galerii "dk" okazało się kto, zdaniem jury, najbardziej zbliżył się do istoty konkursu - oddania, w malarski sposób, hołdu księdzu Jerzemu. Przypomnijmy, iż w kategorii tematycznej, związanej z rocznicą śmierci
       kapelana ludzi pracy
       pierwsze miejsce zdobył Tomasz Lewiński z Włocławka za obraz "Poprzez Krzyż". W kategorii dowolnej zwyciężył Paweł Nowak z Aleksandrowa Kuj., autor obrazu pt. "Pejzaż na pianinie". Drugą nagrodę otrzymał Józef Stolorz za "Kroplę nadziei", dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymali: Piotr Będkowski z Osięcin za "Martwą naturę" i Zygmunt Trześniowski za "Urok chwili". Wyróżnienie honorowe za dwa obrazy wręczono Zbigniewowi Stecowi . Jedna z jego wyróżnionych prac - "Adres zwrotny" - zdobi okładkę katalogu, który powstał w Drukarni "Expol". Sponsorem konkursu jest Urząd Miasta Włocławka.
       
  W jury zasiadali: Henryk Waniek , artysta malarz (przewodniczący), Franciszek Maślusz- czak , artysta malarz, Dorota Dzięgelewska, wiceprezydent Włocławka, Jan Schwarz , naczelnik Wydziału Kultury i Sportu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem