Dotacja z korektą

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Ponad 12 tys. złotych "wyrównania" otrzyma ze Starostwa we Włoc- ławku Towarzystwo Kultury, Edukacji i Promocji Gminy Choceń.
       Towarzystwo Kultury, Edukacji i Promocji Gminy Choceń w ubiegłym roku otrzymało 222 tysiące 273 złote dotacji z budżetu powiatu włocławskiego na prowadzenie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Na początku jednak tego roku - po analizie dostarczonego przez Towarzystwo rozliczenia finansowego - Zarząd Powiatu uznał, że przekazana dotacja była
       za wysoka
       o ponad 24 tysiące złotych.
  O tę kwotę, powiększoną o odsetki. Zarząd pomniejszył więc dotację tegoroczną. W efekcie Towarzystwo Kultury, Edukacji i Promocji Gminy Choceń otrzymało w tym roku subwencję okrojoną o ponad 26 tysięcy złotych. Jak to się odbiło na funkcjonowaniu Społecznego Liceum Ogólnokształcącego?
       - Pieniędzy wystarczało tylko na płace - mówi Tamara Miko- łajczak , dyrektorka liceum. - Na szczęście, nie zawiedli sponsorzy, dzięki którym mogliśmy kupować pomoce naukowe i organizować imprezy szkolne.
       Z decyzją o obcięciu dotacji władze Towarzystwa się nie pogodziły. Uważały bowiem, że pieniądze w tej wysokości zostały
       potrącone niesłusznie
       Dzięki wnioskowi senatora Ryszarda Jarzembowskiego sprawą zajęło się Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Główny spór dotyczył tego, czy dotacja na jednego ucznia powinna wynosić 3147 złotych, czy 2990 złotych.
       MENiS uznało, ze Towarzystwo w rozliczeniach ze Starostwem Powiatowym we Włocławku zostało pokrzywdzone. Wyliczyło bowiem, że tegoroczna dotacja powinna być zmniejszona o ponad 14 tysięcy złotych, a nie 24 tysiące. Mimo jednak wyraźnego stanowiska ministerialnych urzędników, Starostwo Powiatowe jeszcze przez kilka miesięcy trwało
       przy swoim zdaniu
       i nie przekazywało różnicy wynikającej z tego wyliczenia na konto Towarzystwa.
       Ostatecznie jednak w wyniku postępowania wyjaśniającego, w którym stanowisko zajęło nie tylko Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, ale także Ministerstwo Finansów i Regionalna Izba Obrachunkowa Zarząd Powiatu uznał, że dotacja dla Towarzystwa powinna wynosić 208 tysięcy 3 złote, a to oznacza że włocławskie Starostwo będzie zmuszone do skorygowania "obciętej" dotacji o ponad 10 tysięcy złotych. Jeśli do tego dodać odsetki, to Towarzystwo Kultury, Edukacji i Promocji Gminy Cho-ceń otrzyma ponad 12 tysięcy złotych wyrównania.
       Towarzystwo nie ukrywa
       że czeka na te pieniądze "z utęsknieniem". Nie wiadomo jeszcze, na co zostaną przeznaczone. - Nie mamy jeszcze niczego czarno na białym - powiedziała nam Tamara Mikołajczak. - Gdy otrzymamy potwierdzenie ze Starostwa, zbierze się Zarząd Towarzystwa, który podejmie w tej sprawie decyzję.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem