Ceny w górę!

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Od 1 października więcej płacimy za ciepło. Jakie podwyżki szykują włocławianom na przyszły rok spółki miejskie?
       Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podniosło cenę ciepła o 3 procent. Średnia cena GJ wzrosła z 32,23 złotych do 33,20 złotych. Podwyżkę tę szefostwo MPEC-u tłumaczyło wzrostem kosztów, wynikających ze wzrostu cen węgla i
       transportu opału
       Podwyżki na przyszły rok zapowiedziały już także "Wodociągi". Propozycje spółki to 3-procentowy wzrost wody i 10-procentowy ścieków.
  Gdyby ta propozycja zyskała akceptację Rady Miasta, to w przyszłym roku włocławianie płaciliby za wodę 1,93 złotych za metr sześcienny, a za metr sześcienny ścieków 2,45 złotych (dotychczas 1,87 zł za wodę oraz 2,24 zł za ścieki).
       MPWiK konieczność podwyżki tłumaczy m.in. inflacją oraz "spadkiem odbioru ścieków od podmiotów gospodarczych" o ponad 36 procent.
       Nie jest wykluczone, że zdrożeją także bilety MPK. Miejski przewoźnik przedstawił miastu
       trzy warianty
       Pierwszy - nie zakłada podwyżek cen biletu, ale mówi o większej refundacji kosztów z budżetu miasta. Wariant z podwyżką zawiera propozycję wzrostu cen biletów jednorazowych o 5 groszy, zaś miesięcznych o 3 złote. Główny powód tej podwyżki to wzrost kosztów, wynikających ze zwiększenia cen paliw.
       Trzeci wariant mówi o likwidacji bezpłatnych przejazdów i zawiera propozycję wprowadzenia biletów o nominale
       do 50 groszy
       Ten postulat to efekt kontroli NIK, która przy bezpłatnych przewozach zwróciła uwagę na niemożność precyzyjnego określenia wysokości dotacji ze strony miasta. Jak zapewnił nas prezes Sławomir Sarnowski, spółka "Saniko" na razie nie przewiduje wzrostu opłat za wywóz śmieci w przyszłym roku.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem