Azymut dla szpitala

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnie czekają zmiany. Propozycje są gotowe. Rada Powiatu zadecyduje o tym, który z wariantów przekształcenia zostanie wdrożony.
       Projekt zmian w lipnowskim SP ZOZ przygotował na zlecenie Starostwa Powiatowego Zakład Usług Konsultingowych "Know-How" ze Szczecina. Znajduje się w nim pięć możliwości rozwiązań - m.in. przekształcenie SP ZOZ w spółkę prawa handlowego, w spółkę z większościowym udziałem powiatu, spółkę z udziałem mniejszościowym. Jedna z proponowanych wersji zakłada pozostawienie SP ZOZ w dotychczasowej formie organizacyjnej.
       Na nadzwyczajnej sesji
       Rady Powiatu projekt zmian dotyczący SP ZOZ przedstawił Marcin Szulwiński ze szczecińskiej firmy konsultingowej. Własną koncepcję zaprezentował także Jerzy Szyjkowski, pełniący obowiązki dyrektora lipnowskiej lecznicy. Dyrekcja szpitala proponuje pozostanie przy SP ZOZ i przeprowadzenie restrukturyzacji, która obejmowałaby między innymi zmiany w strukturze organizacyjnej. Zmiany te polegałyby na
       łączeniu oddziałów
       np. dwóch oddziałów wewnętrznych w jeden, na zwiększeniu liczby łóżek dla przewlekle chorych ze schorzeniami psychicznymi.
       Która z koncepcji zostanie wdrożona w życie zdecyduje Rada Powiatu. Ma się to stać w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Czas nagli, gdyż sytuacja SP ZOZ jest tragiczna. Szpital ma 30 milionów długu. Większość pieniędzy, przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zajmuje komornik. Nie ma pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń, brakuje na lekarstwa i inne materiały medyczne. W najbliższym czasie dług może jeszcze bardziej wzrosnąć, gdyż SP ZOZ
       stara się o kredyt
       na zapłatę przynajmniej części zaległych wynagrodzeń.
       Zmiany, zmierzające do uratowania lecznicy, wiązać się jednak będą z redukcją zatrudnienia. Mówi się nawet o zwolnieniu 200 pracowników. Obecnie w szpitalu zatrudnionych jest 718 pracowników. Dodatkowo 40 lekarzy pracuje na kontraktach.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem