W skansenie w Kłóbce zrobi się gwarno. Nie tylko na...

  W skansenie w Kłóbce zrobi się gwarno. Nie tylko na festynach

  Renata Kudeł

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano na 25 czerwca.

  Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano na 25 czerwca. ©Wojciech Alabrudziński

  Koniec kwietnia, maj i czerwiec to czas, kiedy najchętniej odwiedzamy skansen. Na pierwszy festyn musimy jednak jeszcze poczekać.
  Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano na 25 czerwca.

  Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano na 25 czerwca. ©Wojciech Alabrudziński

  - Skansen w Kłóbce czynny jest cały rok - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. - Ale najgorętszy okres turystyczny zaczyna się pod koniec kwietnia.

  Na pierwszą plenerową imprezę musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano na 25 czerwca.

  - Chcemy pokazać zwyczaje rodzinne związane ze spędzaniem czasu wolnego - wyjaśnia dyrektor Nowakowski.
  - Kolejna impreza z tego cyklu to festyn „Wyzwoliny kośnika”. Do Kłóbki zaprosimy 6 sierpnia. Motywem przewodnim będzie przypomnienie zwyczaju wyzwolin kosiarza na majstra. Kosiarz, nazywany inaczej frycem czy wilkiem, wychodzący po raz pierwszy w pole, poddawany był przeróżnym próbom.

  Kolejna plenerowa impreza w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym upłynie pod hasłem „Dobra gospodyni ma zawsze pełno w spiżarni”. Zaplanowano ją na 10 września. W programie każdego festynu będą m.in. widowiska tematyczne, występy kapel ludowych, pokazy dawnego rzemiosła.

  W oddanym do użytku w 2015 r. dworze rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpi-szewska, narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego, można zwiedzać ekspozycje stałe. Cykliczną imprezą jest też spotkanie pn. „Wieczór pod lipą”. Na tarasie dworu będzie takowe 15 lipca. W programie m.in. czytanie nieznanych listów Marii Wodzińskiej i koncert muzyki kameralnej.

  W skansenie, we wrześniu lub w październiku, będzie otwarcie nowego obiektu: kościoła z Brzeźna, przeniesionego z gminy Lipno.

  Na terenie parku dworskiego jest ścieżka przyrodniczo-historyczna. To szlak edukacyjny długości ok. 2 km. Prowadzi do miejsc o szczególnych walorach historycznych i przyrodniczych, takich jak „Dąb Powstańców” czy „Ptasi pomost”. Ostatnie nasadzenia w parku, który z dnia na dzień jest coraz bardziej zielony, były w listopadzie. Obsadzono skarpy tarasu dworskiego. Cięcia pielęgnacyjne już zrobiono. Nic, tylko się relaksować i poznawać historię!

  17 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

  Podgrzewany konfesjonał, silnik, który wypadł z autobusu w czasie jazdy i wiele innych nietypowych sytuacji z regionu. Niektóre z tych sytuacji z pewnością

  Nietypowe zdarzenia z regionu. Niektóre Was zaskoczą [zdjęcia]

  Link do głównego zdjęcia

  ©archiwum/nadesłane  INFO Z POLSKI 13.04.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Grill z Pomorską

   Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

   Gry