ZAJRZYJ NA
  PLUS.POMORSKA.PL

  Na plus.pomorska.pl

  Rozwiń
  Rada Miasta we Włocławku napisze do Rady Ministrów i Sejmu

  Rada Miasta we Włocławku napisze do Rady Ministrów i Sejmu

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Goździalska

  Gazeta Pomorska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©wa

  Rada Miasta we Włocławku przygotowała projekt uchwały w sprawie obrony polskiej samorządności. Stanowisko to ma być przekazane Radzie Ministrów i trafić do Sejmu.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©wa

  Na najbliższej sesji Rada Miasta we Włocławku ma podjąć uchwałę w obronie samorządności.

  - Rada Miasta Włocławek wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań zmierzających do ograniczenia samodzielności jednostek samorządu terytorialnego - czytamy w projekcie uchwały. - Polska samorządność jest zaliczana do najważniejszych osiągnięć przemian ustrojowych w naszym kraju po 1990 roku. To dzięki niej Polacy w realny sposób mogą uczestniczyć w procesie zarządzania sprawami ważnymi dla ich regionu.
  Współdecydują w ten sposób o tak ważnych kwestiach dla lokalnej społeczności jak ochrona zdrowia i środowiska, wykorzystanie funduszy unijnych, rozwój infrastruktury czy bazy sportowej i turystycznej. Dziś jednak ta samodzielność polskich jednostek samorządu terytorialnego jest zagrożona. Dlatego z niepokojem obserwujemy działania zmierzające do ograniczenia Polakom praw wyborczych poprzez wyłączenie możliwości swobodnego wyboru wójtów i prezydentów czy manipulacji granicami okręgów wyborczych. To zamach ustawodawcy na zasady zagwarantowane w Konstytucji Rzeczpospolitej, w szczególności w art. 2 i art. 60.

  W związku z powyższym Rada Miasta Włocławek apeluje do Rady Ministrów oraz posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej o rozwagę i odpowiedzialność przy projektowaniu rozwiązań dotyczących statusu i zadań jednostek samorządu terytorialnego, jak również zasad prawa wyborczego odnoszącego się do ich organów – w szczególności o poszanowanie roli konsultacji społecznych i referendów lokalnych.

  INFO Z POLSKI 13.04.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Gminy w Kujawsko-Pomorskiem