Masz konto w Pomorskiej?

  Zaloguj się

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Pomorskiej.

  Gazeta Pomorska

  Masz konto w Piano?

  Zaloguj się do Piano

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

  Gmina Cekcyn. Pomnik osiemnastego południka odsłonięty!

  Gmina Cekcyn. Pomnik osiemnastego południka odsłonięty!

  Ramona Wieczorek ramona.wieczorek@pomorska.pl tel. 52 396 69 32

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Pamiątkowa fotka przy modelu kuli ziemskiej.

  Pamiątkowa fotka przy modelu kuli ziemskiej. ©Fot. archiwum

  W Cekcynku już stoi model kuli ziemskiej w miejscu, gdzie przebiega południk. Czy miejsce będzie regionalną ciekawostką i przyciągnie turystów? Na to liczą pomysłodawcy ze stowarzyszenie "Światło".
  Pamiątkowa fotka przy modelu kuli ziemskiej.

  Pamiątkowa fotka przy modelu kuli ziemskiej. ©Fot. archiwum

  Dwa lata temu Bartosz Puchowski, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło", siedział przy biurku i przeglądał strony internetowe. Zainteresował go artykuł Marka Grabiszewskiego.

  Co ciekawego wyczytał? Że przez Bydgoszcz, Czersk i Kościerzynę przechodzi południk 18 długości geograficznej wschodniej i że wspomniane miasta wchodzą w skład Bractwa 18 Południka.
  - Nie namyślając się, wziąłem do ręki linijkę, usiadłem nad mapą Polski i połączyłem te trzy miasta - opowiada Puchowski. - Zacząłem przypuszczać, że ten południk przechodzi również przez naszą gminę.

  Intuicja go nie zawiodła. Zdziwił się, że południk przebiega tak blisko Cekcyna. Z ciekawości zaczął szperać - już nie tylko w internecie, choć przydała się sieciowa encyklopedia Wikipedia, gdzie podano współrzędne wszystkich miejscowości, i mapy Google Earth.

  Są fundusze

  Jakiś czas później natknął się na kolejne artykuły, tym razem w "Expressie Bydgoskim" i "Gazecie Pomorskiej". Dotyczyły one sporu, gdzie dokładnie w Bydgoszczy jest punkt, przez który przechodzi 18 południk. - Temat zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem w przyszłości napisać projekt, który przewidywałby dokładne wyznaczenie, a następnie ustawienie pomnika w miejscu, przez który przebiega - opowiada Puchowski.

  Okazja nadarzyła się niebawem. Lokalna Organizacja Grantowa (Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej) ogłosiła konkurs w ramach Programu "Działaj Lokalnie VI". Udało się pozyskać fundusze. W tym tygodniu pomnik południka 18 został oficjalnie odsłonięty.

  Nie było nudno, bo w uroczystości wzięli udział nie tylko oficjele, ale również dzieciaki z przedszkola w Cekcynie, które recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę o Ziemi. Pracownicy Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego z Tucholi opowiedzieli o metodzie, jaką zastosowali przy wyznaczeniu punktu. Odsłonięcia dokonały Izabela Złotowska i Justyna Wilkiewicz z LOG (TMZC), głównego sponsora projektu.

  Marzy się restauracja

  Na razie w tym miejscu stanął obelisk z modelem kuli ziemskiej. Jeszcze w grudniu pojawi się tu kierunkowskaz, a w przyszłym roku na głazie zawiśnie metalowa tablica z dokładną informacją i współrzędnymi punktu. To nie wszystkie pomysły, jakie mają członkowie "Światła", którzy uważają południk za świetną okazje do promowania gminy.

  - Może w przyszłości gdzieś w pobliżu powstanie lokal o nazwie "Pod Osiemnastym Południkiem"? - zastanawia się pan Bartosz, który jest również koordynatorem projektu "Kierunkowskaz drogę do zabytku ci wskaże - ulepszenie infrastruktury turystycznej w gminie Cekcyn".

  Twój bezpłatny dostęp do www.pomorska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Grilluj z Pomorską