Można ich wyleczyć

  Można ich wyleczyć

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Radni przyjęli program profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii na rozpoczynający się właśnie 2007 r.

  W gminie nie brakuje ludzi, którym trzeba pomóc.


  Alkohol rodzi problemy


  Z danych Prokuratury Rejonowej w Tucholi wynika, że wzrasta liczba przestępstw związanych z kierowaniem pojazdami pod wpływem alkoholu. I tak w 2005 r. w porównaniu do poprzedniego roku ich liczba wzrosła aż o 27 proc. Natomiast ze statystyk Komendy Powiatowej wynika, że w pierwszym półroczu minionego roku 76,6 proc. zatrzymanych kierowców było nietrzeźwych.


  Odnotowano aż 103 nietrzeźwych sprawców przestępstw. Z kolei Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucholi pod swoją opieką ma 70 rodzin z problemem alkoholowym. Pracownicy szacują, że jest ich o wiele więcej i problem dotyczy około 170 tucholan.


  Najważniejsze, co można zrobić, to dotrzeć do uzależnionych. W Tucholi nie brakuje miejsc, gdzie można podjąć leczenie odwykowe. I to nie tylko od alkoholu, ale i narkotyków.


  Wolontariusze od narkotyków


  Rok temu przy tucholskim szpitalu powstała Poradnia Terapii Uzależnień. Specjaliści pomagali dotąd uzależnionym od alkoholu i prowadzili tam też terapię członków ich rodzin. Co cieszy, od tego roku w Poradni pomoc uzyskają również uzależnieni od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii powołało oddział terenowy w Tucholi. Działać zacznie punkt konsultacyjny-poradniany dla rodzin z problemem narkomanii.


  Przez półtora godziny w tygodniu będzie dyżurował tam terapeuta uzależnień. Przez pięć dni w tygodniu pracować w nim będą wolontariusze. Będą oni odpowiednio przeszkoleni, a gmina zadba, by mieli ubezpieczenie NW.


  Wkrótce więcej.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem