Zalesiają i dostają pieniądze

  Zalesiają i dostają pieniądze

  Anna Klaman

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W powiecie tucholskim część rolników decyduje się na sadzenie drzew na słabych glebach.

  Czeka ich za to nagroda - pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


  Słabe tylko na lasy


  W powiecie tucholskim nie brakuje ziem gorszej jakości. A więc takich, z których osiągane plony nie są duże, a ponoszone koszty, wręcz przeciwnie, są całkiem spore. Powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozdzielają środki pochodzące z Unii Europejskiej.


  W 2004 r.

  w powiecie tucholskim zalesiono 8,78 hektara. To był jeden wniosek. Mało, bo właściciele gruntów oczekiwali wtedy jeszcze na przepisy, które pozwoliłyby im się ubiegać o pieniądze na ten cel. Rok temu, w 2005 r., tych zalesień było już więcej, bo aż 27 hektarów (10 wniosków).


  30 hektarów na wiosnę


  W tym roku na realizację czeka 12 wniosków, zalesienia będą wykonane wiosną 2007 r. na powierzchni 30 hektarów. W dwóch poprzednich latach odmownie rozpatrzono trzy wnioski o zalesienie z gminy Kęsowo. Powodem odmowy był brak studium uwarunkowań i kierunku zagospodarowania przestrzennego. Najwięcej zalesień, bo aż 91 ha, było w latach 2002-2003. 34 właścicieli tych upraw za ich prowadzenie dostaje comiesięczny ekwiwalent w łącznej wysokości 11 tys.795 zł. Korzyści są dwojakie, właściciele marnej jakości gleb dostają pieniądze, a Borach Tucholskich będzie więcej drzew.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem