Gostycyńskie zieleńce znowu cieszą oko

  Gostycyńskie zieleńce znowu cieszą oko

  Janina Waszczuk

  Gazeta Pomorska

  Taki widok na ulicy Gostycyna cieszy oko. Trzeba włożyć sporo pracy, aby osiągnąć ten efekt, ale warto.

  Taki widok na ulicy Gostycyna cieszy oko. Trzeba włożyć sporo pracy, aby osiągnąć ten efekt, ale warto. ©archiwum UM

  Ponad dwadzieścia lat minęło, kiedy po raz pierwszy samorząd gminy zdecydował się na zagospodarowanie zielenią gostycyńskich skarp.
  Taki widok na ulicy Gostycyna cieszy oko. Trzeba włożyć sporo pracy, aby osiągnąć ten efekt, ale warto.

  Taki widok na ulicy Gostycyna cieszy oko. Trzeba włożyć sporo pracy, aby osiągnąć ten efekt, ale warto. ©archiwum UM

  - Już wówczas zrobiły wrażenie. Wprowadzone nasadzenia roślin znacząco wyprzedzały czasy, o czym wielokrotnie przekonywaliśmy się w rozmowach z mieszkańcami i turystami - mówią w urzędzie. - Wielokrotnie też pięknie ukształtowane skarpy oraz kompozycja i bioróżnorodność zieleni stawały się znakiem rozpoznawczym naszej miejscowości.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Od pierwszych nasadzeń minęło wiele czasu. Rośliny, które przez ten okres rozrastały się na przyulicznych skarpach, wymagały już natychmiastowej pielęgnacji i odpowiedniej korekcji. - Również co roku były pielęgnowane - dodają urzędnicy. - To była bieżąca pielęgnacja związana z przycinaniem krzewów i usuwaniem chwastów.

  Nad pielęgnacją skarp pracowało wielu ludzi, którzy na okrągło, niemal przez cały sezon, starali się o ich należyte utrzymanie.
  Przyszedł jednak czas, że trzeba było całościowo zadbać o zieleń w całej gminie, nie tylko o skwerki w Gostycynie. Natomiast skarpy w gminnej miejscowości należało całkowicie przebudować.

  - Na przełomie grudnia zeszłego roku podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu w tym sezonie pierwszego etapu, zupełnie nowych nasadzeń przy jednoczesnym wykorzystaniu agrowłókniny jako środka zapobiegawczego przeciw niekontrolowanemu rozwojowi chwastów i roślinności niepożądanej - informują pracownicy urzędu. - Nowością na gostycyńskich skarpach jest również występowanie kamieni polnych, które ułożone w równą kompozycję znakomicie wkomponowują się w otoczenie.

  Na to zadanie gmina wspólnie z przedsiębiorstwem „Kamionka” w zeszłym roku złożyła wnioski o udzielenie dotacji na upiększenie miejscowości i udało się. Mieszkańcy i turyści są zachwyceni skarpami - zieleńcami, są to trwałe elementy kwiatowe, które cieszą oko o każdej porze roku.

  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 13 lipca 2017.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Grill z Pomorską

   Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

   Gry On Line - Zagraj Reklama