Andrzej Tretyn: -...

  Andrzej Tretyn: - Uniwersytet jest wspólnotą, która potrzebuje współdziałania

  Joanna Maciejewska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn odniósł się do pomysłu odłączenia CM od toruńskiej uczelni.

  Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn odniósł się do pomysłu odłączenia CM od toruńskiej uczelni. ©Jacek Smarz

  Jesteśmy silni, bo nie tylko potrafimy wykorzystywać pojawiające się szanse, ale także coraz mocniej rozumiemy, że Uniwersytet jest wspólnotą, która potrzebuje współdziałania – mówił prof. Andrzej Tretyn, Rektor UMK.
  Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn odniósł się do pomysłu odłączenia CM od toruńskiej uczelni.

  Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn odniósł się do pomysłu odłączenia CM od toruńskiej uczelni. ©Jacek Smarz

  Prof. Andrzej Tretyn w swoim wystąpieniu podczas Święta Uniwersytetu, obchodzonego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, szczególnie mocno podkreślał siłę uczelni oraz potrzebę jedności toruńskiej i bydgoskiej części uniwersytetu.

  - Integralność Uniwersytetu, przy pełnym poszanowaniu jego różnorodności i autonomii jednostek, wielości ocen i opinii, jest wartością nadrzędną – mówił prof. Andrzej Tretyn. - Silna uczelnia to także wielka szansa dla naszego regionu i dla polskiej nauki. Żałuję, że jest grono osób zdecydowane, dla własnych interesów politycznych czy wręcz osobistych, przekreślić tę szansę. Niemniej, to co działo się w ostatnich tygodniach wokół naszej uczelni przyniosło też pozytywny efekt. To poważne rozmowy o tym, jak powinien wyglądać nasz uniwersytet, dyskusje nie tylko o relacjach między naszymi dwoma kampusami, ale między wszystkimi członkami naszej społeczności.

  Rektor poinformował, że powoła Komisję, która będzie się zajmować problemami współpracy różnych jednostek uniwersytetu. Zaznaczył również, że w przyszłości należałoby bardziej zaangażować pracowników Collegium Medicum w proces zarządzania uczelnią.

  Chór Akademicki UMK Jacek Smarz


  Tegoroczne uroczystości przebiegały także pod znakiem wyróżnień i tytułów nadanych za wybitne osiągnięcia naukowe. - Święto Uniwersytetu to nie tylko hołd dla naszego Wielkiego Patrona w rocznicę jego urodzin. To także okazja do świętowania naszych sukcesów i satysfakcji z niezmiennie wysokiej pozycji naukowej UMK. W ostatnich miesiącach tych sukcesów nie brakowało – mówił prof. Andrzej Tretyn. - Jesteśmy prawdziwym, europejskim uniwersytetem nie tylko siłą tradycji, ale przede wszystkim dzięki poziomowi i znaczeniu prowadzonych tu badań naukowych.
  Profesor Paul Alfred Gurbel, światowej sławy specjalista w zakresie kardiologii, otrzymał tytuł doctora honoris causa UMK. Prof. Anna Balcar-Boroń, związana z CM w Bydgoszczy, otrzymała wyróżnienie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - Convallaria Copernicana. Zostały również wręczone okolicznościowe medale, odznaczenia, wyróżnienia uniwersyteckie oraz dyplomy doktorom habilitowanym.
  Troje emerytowanych naukowców - prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, prof. Marian Filar i prof. Włodzimierz Tyburski otrzymali tytuły Honorowych Profesorów, które UMK przyznał po raz drugi w historii uniwersytetu.

  Do grona ambasadorów uczelni, czyli absolwentów na co dzień promujących uczelnię w swoim środowisku dołączyli: Wojciech Daniel, Piotr Hofmański, Włodzimierz Kowalewski, Adam Marszałek, Iwona Michałek, Przemysław Myśliwy, Andrzej Person i Janusz Zemke.

  Profesor Paul Alfred Gurbel (po środku) otrzymał tytuł doctor honoris causa Jacek Smarz  Prognoza pogody na 21.02.2016. TVN Meteo Active/x-news

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (12)

  Wszystkie komentarze (12) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Grilluj z Pomorską