Inwestycja w Toruniu za prawie 300 mln. Na razie powstał...

Inwestycja w Toruniu za prawie 300 mln. Na razie powstał wielki dół [wideo,zdjęcia]

(WG)

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki nie tylko nadzoruje budowę sali koncertowej, pracuje też nad programem artystycznym. "Rock w filharmonii", "Giganci gitary" i "Jordanki unplugged" - to pierwsze propozycje imprez w tym miejscu.
16 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

Budowa sali koncertowej w Toruniu

Budowa sali koncertowej w Toruniu

Link do głównego zdjęcia


Sala koncertowa na Jordankach zacznie działalność w połowie 2015 r. Mimo to Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, czyli miejska spółka, która będzie gospodarzem kompleksu, pracuje nad programem artystycznym. Operator powstającego od wiosny obiektu prowadzi rozmowy z przyszłymi partnerami m.in. agencjami artystycznymi i impresariatami. Planuje w najbliższym czasie podpisać listy intencyjne m.in.
z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni czy z bydgoską Operą Nova, które mogłyby organizować swoje imprezy w sali koncertowej.

- To projekt z pomocą publiczną, dlatego przez pięć lat nie będziemy mogli organizować imprez - mówi Grzegorz Grabowski, prezes CKK Jordanki. - Będziemy tylko odpłatnie udostępniać obiekt.
Ale nie stoi to na przeszkodzie, żeby operator włączał się w imprezy jako ich współorganizator. W planach jest cykl koncertów pod hasłem "Rock w filharmonii". Wielu zagranicznych i polskich wykonawców ma na koncie nagrania z orkiestrami symfonicznymi np. Deep Purple, Sting i Metallica.

Czytaj też: Droga ekspresowa nr 5. Senator Kobiak: Chcemy terminów!

Jordanki chcą też przyciągnąć publiczność kolejnymi cyklami: "Giganci gitary" i "Jordanki unplugged". Pierwszy z nich to seria koncertów, które będą prezentować dokonania najciekawszych polskich i zagranicznych gitarzystów. To będzie przekrój różnych rodzajów i stylów muzycznych - od rocka po jazz. "Jordanki unplugged" to występy wyłącznie na instrumentach akustycznych. Taką formułę pod koniec lat 80 XX w. wymyśliła stacja MTV. Koncerty bez prądu nagrali m.in. Nirvana, Björk, a z polskich grup Hey i Kult. Część utworów została wydana na płytach - w nowych i zaskakujących aranżacjach.

Tymczasem na placu budowy praca wre. Roboty cały czas są wykonywane w głębokim wykopie. - Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem - zapewnia prezes CKK Jordanki.

Trwają przygotowania do wylania betonu pod płytę denną. Na budowie pracuje osiem firm i 65 robotników. Wiertnice wiercą otwory pod kotwy stabilizujące ściany szczelinowe i pale, na których będzie się opierać kompleks. Do końca roku ma być gotowy pierwszy strop, czyli drugi poziom parkingu dla aut. Wiosną robotnicy mają wyjść na poziom gruntu. Stan surowy ma zostać osiągnięty jesienią 2014 r. Budowa potrwa natomiast do maja 2015 r.

Zobacz: Tak wygląda inwestycja za 160 mln zł! Zajrzyj do najnowocześniejszego w regionie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w "Juraszu" [zdjęcia]

Co zaplanowano na otwarcie sali? Oprócz części oficjalnej w kolejne weekendy po inauguracji działalności kompleksu, mają być organizowane wydarzenia ukazujące możliwości obiektu, a zwłaszcza jej wielofunkcyjność. Możemy więc spodziewać się koncertów, opery czy spektakli teatralnych.

Inwestycja pochłonie 283 mln zł. Spółka wyda na nią ok. 180 mln zł. 55 mln zł pozyska z unijnych funduszy, 42 mln zł ma stanowić zwrot VAT. Poza tym 10 mln zł kosztował już na projekt. Jordanki pieniądze pozyskają też w ramach emisji obligacji na 15 lat. Na spłatę zobowiązań spółka otrzyma od miasta rekompensatę za koszty prowadzenia działalności kulturalnej. Według szacunków może to być 1 mln do 1,5 mln zł. Koszty eksploatacji obiektu mogą wynieść ok. 4,5-5 mln zł rocznie. Co roku trzeba będzie jednak spłacać zobowiązania finansowe związane z budową - ok. 12,5 mln zł. Ten ciężar na siebie wziął jednak magistrat.

Pełny tekst artykułu w dzisiejszym papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej (wydanie toruńskie).


Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Nasze Miasto

Nasze Miasto Bydgoszcz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Bydgoszczy

Nasze Miasto Bydgoszcz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Bydgoszczy

Nasze Miasto Grudziądz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Grudziądza

Nasze Miasto Grudziądz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Grudziądza

Nasze Miasto Włocławek - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Włocławka

Nasze Miasto Włocławek - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Włocławka