Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

  W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

  Obejrzyj wszystkie odcinki
  Zwiń
  Obejrzyj wideo
  Nowy most w Toruniu. Budowa przeprawy ruszyła z kopyta

  Nowy most w Toruniu. Budowa przeprawy ruszyła z kopyta

  (WG)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  będzie tunel i estakada. Teraz są tam przekładane sieci podziemne

  będzie tunel i estakada. Teraz są tam przekładane sieci podziemne ©Lech Kamiński

  Drogowcy testują pale pod estakady oraz nowy most.
  będzie tunel i estakada. Teraz są tam przekładane sieci podziemne

  będzie tunel i estakada. Teraz są tam przekładane sieci podziemne ©Lech Kamiński

  17 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

  Toruń   Budowa mostu drogowego

  Toruń Budowa mostu drogowego

  Link do głównego zdjęcia

  Plac budowy w prawobrzeżnej części Torunia odwiedziliśmy w weekend. Najwięcej robotników pracuje teraz na pl. Daszyńskiego. To jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście. - Tutaj czeka nas najtrudniejsza operacja - zapowiada Rafał Labocha, kierownik budowy z firmy Strabag, która jest generalnym wykonawcą przeprawy. W tym miejscu powstanie trzypoziomowy węzeł z estakadą, tunelem i łącznicami prowadzącymi do mostu.
  Problem w tym, że przez sam środek skrzyżowania, pod którym znajdzie się tunel, biegną sieci podziemne m.in. gaz, prąd, kanalizacja, a także wodociąg. - Zaczęliśmy już je przekładać - mówi Labocha.

  10 metrów wysokości

  Pl. Daszyńskiego przez całą budowę będzie dostępny dla tramwajów oraz samochodów. To dodatkowo komplikuje prace dla drogowców. Idziemy dalej. Na skarpę, z której do przeprawy zjedziemy łącznicą, a następnie 600-metrową estakadą nad terenami zalewowymi robotnicy wbijają pale testowe i te, na których wyrosną podpory pod estakady. Podczas prób są one obciążane 30 tonami. Powstanie 35 podpór, w tym jedna centralna na Wiśle. Trasa w niektórych punktach wzniesie się nawet na wysokość 10 m.

  Już w maju ruszy budowa wyspy na Wiśle. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie gotowa wiosną 2012 r. Ok. 400 pali zostanie tam wbitych z barek. Dlatego też jeszcze w tym roku Strabag dostosuje nabrzeże Wisły, by mogły tam cumować statki. Do końca roku zakończą się prace nad podporami estakad, w przyszłym zaś zacznie powstawać na nich tzw. część nośna, którą pomkną samochody. Przeprawę pokonamy latem 2013 r.

  Toruń. Nowy most przez Wisłę już w połowie 2013 r. Rozpoczęła się budowa [zdjęcia]

  Dziś w Toruniu jest tylko jeden most drogowy, który pokonuje ponad 44 tys. aut na dobę. W kilometrowych korkach stoją nie tylko torunianie, gdyż przez starą przeprawę biegnie droga krajowa nr 1, którą samochody z całej Polski jadą w kierunku Łodzi bądź Gdańska. W przyszłości nowy most przejmie ruch ze starej przeprawy.

  Most to największa inwestycja w historii Torunia. Trasa ma 4,1 km długości. Oprócz 540-metrowego stalowego mostu z dwoma, dupasmowymi jezdniami, 1,4 km estakad i tunelu powstanie wiadukt nad linią kolejową, ścieżki rowerowe, chodniki. To jedno z najdroższych przedsięwzięć w historii miasta. Most będzie kosztować 753 mln zł.

  Most pod Grudziądzem

  Zbliża się do końca budowa mostu autostradowego pod Grudziądzem. Dzisiaj z jednej z nitek mostu autostradowego znikną szalunki. Będzie można ją pokonać pieszo na całej długości. Most, tak jak i cały odcinek A1 Grudziądz - Toruń ma być gotowy późną jesienią. Na terenach budowy mostu w Toruniu oraz przeprawy autostradowej pod Grudziądzem będzie dziś minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.


  Czytaj e-wydanie »

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Grilluj z Pomorską