Rubinkowo musi się obudzić zanim zamieni się w getto

Rubinkowo musi się obudzić zanim zamieni się w getto

Wojciech Giedrys

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Rubinkowo musi się obudzić zanim zamieni się w getto
Rubinkowo musi się obudzić zanim zamieni się w getto

©fot. Lech Kamiński

- Trzeba tchnąć życie w to blokowisko - domaga się Jadwiga Bielecka z ul. Rydygiera. Spółdzielnia zacznie myśleć o zmianach dopiero za rok, gdy zakończy docieplać budynki.

www.pomorska.pl/torun


Więcej informacji z Torunia znajdziesz na podstronie www.pomorska.pl/torunChoć Rubinkowo jest jednym z największych toruńskich osiedli, gdzie mieszka ok. 30 tys. mieszkańców, miejskie inwestycje czy remonty tam realizowane można by policzyć na palcach jednej ręki. W tym roku zaplanowano odnowę ul.
Niesiołowskiego. W planach jest również przebudowa drogi rowerowej na Szosie Lubickiej i rozpoczęcie modernizacji ul. Skłodowskiej-Curie między Równinną a Chrzanowskiego. W ostatnich latach magistrat na Rubinkowie wykonał niewiele przedsięwzięć. Wśród nich można wymienić: skatepark przy Zespole Szkół nr 2, remonty Szosy Lubickiej, Rydygiera i Łyskowskiego, a także docieplenie budynku ZS nr 8.

- Szare blokowisko zmienia się z roku na rok - uważa Jadwiga Bielecka, która mieszka przy ul. Rydygiera. - Pojawiły się ławki i kosze na śmieci. Jest więcej zieleni. Są również nowe place zabaw dla dzieci. Brakuje jednak spójnej wizji i pomysłu. Nie wiem, w jaką stronę zmierzają te zmiany. Warto by np. zająć się terenem wzdłuż Strugi Toruńskiej. Wystarczyłoby po obu stronach rzeczki ułożyć nowe alejki z polbruku. Zamontować nowe oświetlenie. To jedyny teren zieleni na osiedlu.

Według mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy, osiedle zmienia się zbyt wolno. - Spółdzielnia ogranicza się jedynie do podstawowych prac - mówi pan Jerzy z ul. Filomatów Pomorskich. - Marzy mi się, by w końcu zmieniło się oblicze osiedlowych alejek. Należy je wyłożyć kostką brukową i ożywić małą architekturą - nie tylko ławkami, ale też kwietnikami, rabatami z krzewami. Nie musimy od razu stawiać pomników. Brakuje jednak planów osiedla czy tablic, gdzie można byłoby wywiesić drobne ogłoszenia. Warto by też przypomnieć, kim byli patroni naszych ulic. Na tym osiedlu nie ma w ogóle życia.

Nasi rozmówcy są zgodni: - Nie żądamy od spółdzielni oraz władz Torunia niczego nadzwyczajnego: kin, galerii czy domów kultury. Chcemy żyć w czystym i przyjaznym otoczeniu, a nie na zapomnianym osiedlu, które może wkrótce zamienić się w getto.

W br., po dwóch latach zabiegów wreszcie kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rydygiera zyska iluminację. Świątynia o imponujących rozmiarach i rzadkiej architekturze po zmroku jest zupełnie niewidoczna. - Przez dwa lata słyszałem tylko: najpierw Starówka - mówi Zbigniew Rasielewski, radny PiS, który walczył o wpisanie zadania do budżetu miasta. - Były już pierwsze próby iluminacji. Wygląda to pięknie. W końcu musi się zacząć coś dziać na osiedlu oprócz remontów dróg. Problem tkwi w braku współpracy między spółdzielnią a miastem. Trzeba też dokładne ustalić, do kogo należą poszczególne grunty na osiedlu. To otworzy drogę do prac nad poprawą jego wizerunku. Część zadań można by realizować przy udziale z gminnych środków. Co na to spółdzielnia? - Potrzeb i chęci, aby miasto inwestowało na osiedlu jest dużo - podkreśla Zdzisław Zakrzewski, prezes SM Rubinkowo i radny niezrzeszony. - Jeśli chodzi o małą architekturę, to racja, jest jej mało. Chcemy to poprawić. Nie mamy zbyt dużego pola manewru. Przykładowo: nie możemy sadzić nowych drzew, bo w wielu miejscach biegną instalacje podziemne np. pod promenadą na Piskorskiej. Nie możemy wyremontować tam nawierzchni, bo wkrótce zacznie się remont sieci ciepłowniczej.

Spółdzielnia co roku przeznacza 60-70 proc. swojego budżetu na docieplanie bloków. Zakończy się ono w 2011 r. Zakrzewski zapowiada, że właśnie wtedy mogłyby się zacząć prace nad planem zagospodarowania osiedla uwzględniającym poprawę jego wizerunku czy wskazującym, jak urządzić poszczególne aleje, place czy tereny zieleni. - Najpierw jednak musimy zakończyć docieplenia bloków - podkreśla prezes.

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Nasze Miasto

Nasze Miasto Bydgoszcz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Bydgoszczy

Nasze Miasto Bydgoszcz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Bydgoszczy

Nasze Miasto Grudziądz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Grudziądza

Nasze Miasto Grudziądz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Grudziądza

Nasze Miasto Włocławek - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Włocławka

Nasze Miasto Włocławek - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Włocławka