Z długami, bez Orkiszewskiego

  Z długami, bez Orkiszewskiego

  Aleksandra Siedlikowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Szpital dziecięcy czekają w 2007 roku trudne chwile

  Szpital dziecięcy czekają w 2007 roku trudne chwile ©Lech Kamiński

  Już dziś wiadomo, że rok 2007 dla Szpitala Dziecięcego dobrym rokiem nie będzie. Pomimo, że placówka otrzymała pożyczkę od sejmiku, na cuda nie ma co liczyć.
  Szpital dziecięcy czekają w 2007 roku trudne chwile

  Szpital dziecięcy czekają w 2007 roku trudne chwile ©Lech Kamiński

  - Dlaczego ten rok nie będzie dla nas dobry? Cóż, pomimo, że sejmik województwa wyciągnął do nas rękę i dał nam pożyczkę, dobrze nie jest. To z jednej strony aż 3 mln zł, a z drugiej tylko 3 mln - mówi dyrektor Hanna Streich. - Poza tym to nie jest darowizna i te pieniądze trzeba będzie oddać - dodaje pani dyrektor, która już dziś głowi się nad tym, co zrobić, by zmniejszyć zadłużenie szpitala.


  Dr Hanna Streich zapewnia, że chce uniknąć zwolnień, a mimo to program restrukturyzacji z całą pewnością odbije się na personelu, który i tak nie zarabia dużo.


  Wbrew oczekiwaniom do szpitala nie wróci także doc. Marek Orkiszewski. Wybitny chirurg, który po konflikcie z poprzednim dyrektorem lecznicy, Bogumiłem Kurowskim, stracił możliwość leczenia w Toruniu małych pacjentów. - Wyjątkowo cenimy pracę docenta, wszyscy wiemy, ze jego operacje są wysoko specjalistyczne, jednak sytuacja prawna nie pozwala go przywrócić na stanowisko - tłumaczy dyrektor Streich.


  Od dwóch lat ordynatorem Oddziału Chirurgii Dziecięcej jest dr Elżbieta Jaskólska, a jej kontrakt potrwa jeszcze cztery lata. W szpitalu nie ma zatem miejsca dla dwóch ordynatorów.


  - Do dnia wygaśnięcia umowy będziemy płacić docentowi Orkiszewskiemu pensję za niewykonywaną pracę. To najlepsze rozwiązanie - wyjaśnia pani dyrektor.


  A czy jest coś, co pozwala zachować optymizm? Okazuje się, że tak. Pomimo kłopotów finansowych szpital to jedyna tego typu placówka w województwie, która wykonuje wysokospecjalistyczne usługi medyczne. W nowy sprzęt wyposażony został ośrodek chorób nefrologicznych oraz pracownia radiologiczna.


  Pani dyrektor myśli także o otwarciu w przyszłości dwóch nowych oddziałów - położniczego i patologii ciąży oraz poradni zabezpieczających ich pracę.


  - Na razie to tylko rozmowy i plany - wyjaśnia dr Hanna Streich - Mamy dobre zaplecze medyczne i lokalowe. Jedyna porodówka jest w szpitalu na Bielanach, myślę, że byłoby dobrze, żeby podobny oddział istniał także u nas.


  Dr Hanna Streich ma nadzieję, że w nowym roku także pod względem finansowym uda się zrobić coś, co poprawi kondycję szpitala. W planach pani dyrektor jest m.in. pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej, wprowadzenie oferty dodatkowych, odpłatnych badań laboratoryjnych, a także wydzierżawianie sal operacyjnych. - Zadłużenie szpitala okazało się o wiele większe niż myślałam - wyjaśnia Hanna Streich. - Nowy 2007 roku z całą pewnością będzie dla nas pracowity.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem