Michał Zaleski znokautował rywalI

  Michał Zaleski znokautował rywalI

  (dz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zaleski z szampanem

  Zaleski z szampanem ©Szymon Kiżuk

  Toruń ma już nowego, a jednocześnie starego prezydenta. Według nieoficjalnych wyników na Michała Zaleskiego głosowało około 70 proc. mieszkańców Torunia. Prof. Filar otrzymał 19, a prof. Górski 11 proc. głosów.
  Zaleski z szampanem

  Zaleski z szampanem ©Szymon Kiżuk

  W sztabie Zaleskiego świętowanie rozpoczęło się praktycznie już pięć minut po 20.00. Informacje o danych z pierwszych okręgów, które wskazywały na 70-80 procentowe poparcie dla prezydenta wzbudziły entuzjazm.


  Na czele Torunia znowu Michał stoi..


  Co chwilę, przy dźwiękach pianina, zebrani śpiewali skomponowaną ad hoc piosenkę, której jedna ze zwrotek brzmiała:


  "W Toruniu wiele dobrego się stanie, skończyło się właśnie głosowanie. Na czele Torunia znów Michał stoi, a Filar z Górskim już nie nabroi."


  Zupełnie inna atmosfera panowała w pubie "Jadwiga", gdzie zebrał się PiS.

  Członkowie sztabu prof. Górskiego narzekali, że od trzech dni nie mają z nim kontaktu i nie wiedzą czy w ogóle się zjawi. Ostatecznie posłowi Zbigniewowi Girzyńskiemu udało się przekonać kandydata PiS na prezydenta do zjawienia się w Jadwidze. Nastrój jednak dalej przypominał raczej stypę. Zwłaszcza, gdy z napływających informacji wynikało, że także kandydaci na radnych miejskich PiS-u uzyskali gorszy wynik od kontrkandydatów z Platformy Obywatelskiej (na co wskazywały sondaże), ale także prezydenckiego Czasu gospodarzy.


  Także w sztabie komitetu Filar dla Torunia nastroje nie były najlepsze. Wprawdzie kandydat na radnego Jerzy Janczarski w Radio GRA sugerował, że rajcy Filara, którzy są zblokowani z Platformą będą stanowić zdecydowaną opozycję wobec Zaleskiego, jednak wyglądało to raczej na nadrabianie miną, bo nie było wiadomo czy w ogóle Filar dla Torunia przekroczy próg wyborczy.


  Szampan i gratulacje


  O 23.00, gdy napłynęły wyniki z 45 proc. komisji wskazujących, że Zaleski ma nadal 70 procentowe poparcie prezydent przemówił i podziękował swoim współpracownikom za współpracę, a zwłaszcza prof. Jackowi Staszewskiemu, którego nazwał swoim nauczycielem.


  W tym momencie Andrzej Szmak, dyrektor magistrackiego wydziału informacji, promocji i turystyki wręczył mu wielką butelkę szampana.


  Do Zaleskiego zadzwonił też prof. Górski gratulując mu zwycięstwa. Chwilę później Zaleski zjawił się w Radio GRA. Powiedział, że nie liczył aż na tak wysokie poparcie. Pytany o porównanie zwycięstwa obecnego i tego sprzed czterech lat, mówił, że poprzednie było trochę niespodziewane, a obecne ciężko zapracowane w ciągu czterech lat.


  Wyniki z komisji


  Komisja nr 15 ul. Raszei


  Michał Zaleski 60 proc.


  Komisja przy ul Legionów SP 3


  Michał Zaleski 500 głosów


  Marian Filar 140


  Grzegorz Górski 50


  Komisja 99 Klub Rubin


  Michał Zaleski 70 proc.


  Marian Filar 20 proc.


  Grzegorz Górski 10 proc.


  Rada Miasta


  Platforma Obywatelska 50 proc.


  Trzech marszałków


  Według nieoficjalnych informacji w wyborach do Sejmiku w Toruniu najlepszy wynik uzyskał Piotr Całbecki z PO, na którego głosowało około 60 proc. wyborców. Jest on najpoważniejszym kandydatem na objęcia stanowiska marszałka wojewódzkiego.


  Dotychczasowy marszałek Waldemar Achramowicz otrzymał około 20 proc. głosów. Kandydat PiS na marszałka Adam Banaszak otrzymał podobne poparcie.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem