Na wzór Myślęcinka

  Na wzór Myślęcinka

  Filip Byczkowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jak widać na placu budowy praca wre. Zapowiada się zatem, że na wiosnę przyszłego roku Barbarka gotowa będzie na przyjęcie wszystkich zainteresow

  Jak widać na placu budowy praca wre. Zapowiada się zatem, że na wiosnę przyszłego roku Barbarka gotowa będzie na przyjęcie wszystkich zainteresowanych. ©Fot. LECH KAMIŃSKI

  Przed drugą wojną światową na Barbarce funkcjonował chętnie odwiedzany przez torunian Ogród Leśny. Dzisiaj władze miasta chcą choć w części przywrócić temu miejscu dawny blask.
  Jak widać na placu budowy praca wre. Zapowiada się zatem, że na wiosnę przyszłego roku Barbarka gotowa będzie na przyjęcie wszystkich zainteresow

  Jak widać na placu budowy praca wre. Zapowiada się zatem, że na wiosnę przyszłego roku Barbarka gotowa będzie na przyjęcie wszystkich zainteresowanych. ©Fot. LECH KAMIŃSKI

  W grudniu 2003 roku władze miasta Torunia podpisały umowę o współpracy z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym "Tilia". Dzięki niej na początku 2004 roku powstała Szkoła Leśna na Barbarce. Obu stronom przyświecał ponadto jeden zasadniczy cel - stworzyć na Barbarce centrum edukacji przyrodniczo-ekologicznej oraz miejsce odpoczynku dla mieszkańców Torunia i turystów.


  Edukacja już jest


  Pierwszą część zadania udało się wykonać wzorcowo.

  Szkoła Leśna przygotowała bogatą ofertę zajęciową skierowaną do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Znajdują się w niej tematy dotyczące tak różnych zagadnień, jak przykładowo rozpoznawanie drobnych organizmów wodnych żyjących w jeziorach i obserwacja skutków długotrwałego działania kwaśnych deszczy na przykładzie Polchemu.


  - Nasze prelekcje i lekcje terenowe cieszą się wielkim zainteresowaniem. Liczba odwiedzających nas w 2005 roku przekroczyła 8 tys. osób - mówi Monika Krauze, szefowa placówki.


  Władze miasta postanowiły jednak uczynić Barbarkę jeszcze ciekawszą. - W wieloletnim planie inwestycyjnym na ten cel zarezerwowano około 4 mln złotych - informuje Marcin Czyżniewski, rzecznik prezydenta Torunia.


  Z tych środków wyremontowane zostaną wszystkie budynki i zagospodarowana będzie całość terenu. - W tej chwili przeprowadzany jest generalny remont leśniczówki dla szkoły leśnej - mówi rzecznik prezydenta. Dodaje jednocześnie, że renowacja stajni dla koni już jest ukończona. Nie oznacza to jednak końca inwestycji. Na Barbarce powstanie bowiem baza noclegowa.


  - W jednym budynku powstaną pomieszczenia noclegowe o standardzie schroniska młodzieżowego - wyjaśnia Monika Krauze. - Drugi obiekt natomiast będzie miał charakter hotelowo-konferencyjny. Pokoje o podwyższonym standardzie będą dysponowały własnymi łazienkami. Na przyjęcie grup zorganizowanych wszystko gotowe ma być na wiosnę 2007 roku.


  To nie wszystko


  Barbarka do zaoferowania będzie miała jednak jeszcze wiele więcej. - Przekazaliśmy szkole leśnej 150 tys. złotych na zakup drewna, złączek i elementów potrzebnych do budowy drewnianych konstrukcji - tłumaczy Czyżniewski.


  Dzięki temu powstanie ogrodzenie, mała architektura i plac zabaw. - Bardzo oryginalnym elementem Barbarki będzie też park linowy, czyli przejścia z przeszkodami między drzewami - dodaje szefowa Szkoły Leśnej, zastrzegając jednocześnie, że konstrukcja będzie bezpieczna i przygotowana do użytkowania przez dzieci. Oferta wypoczynku na Barbarce wzbogacona będzie też przez już działającą wypożyczalnię rowerów, przejażdżki bryczką oraz odnowione boiska i miejsca na zorganizowanie ogniska.


  - Oczywiście Barbarka ma inny i mniejszy wymiar niż bydgoski Myślęcinek, ale jest to jedyne w Toruniu miejsce, które może być kompleksem edukacyjno-rozrywkowym - argumentuje rzecznik Michała Zaleskiego. Dodaje jednak, że należy pamiętać także o kontekście historycznym tych terenów i ich znaczeniu martyrologicznym.


  Dalsze uatrakcyjnianie terenów na Barbarce zależy podobno od tego, jak wielu torunian będzie chciało korzystać z tego, co z początkiem sezonu letniego w 2007 roku już będzie gotowe.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem