Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe, nowsze i mniej nowe

Karina Obara
To już ostatnie przygotowania. Pani Zosia, która dba o  porządek w III LO wysprzątała już swoje piętro
To już ostatnie przygotowania. Pani Zosia, która dba o porządek w III LO wysprzątała już swoje piętro Lech Kamiński
Sześć milionów złotych miasto przeznaczyło na szkolne remonty. Dla wielu szkół wystarczyło na zaspokojenie kropli w morzu potrzeb, dla innych na najważniejsze potrzeby.

Największa z miejskich inwestycji dotyczy olbrzymiego remontu budynku przy ul. Szosa Chełmińska, w którym zdolna młodzież (700 dzieci) będzie miała wreszcie szkołę muzyczną z prawdziwego zdarzenia. To tu nastąpi uroczysta inauguracja roku szkolnego.

Tego lata ponad milion złotych wydano na wymianę okien w szkołach. Nowych okien doczekały się podstawówki: 1,6, 7, 17, 23, 27, 33; gimnazja: 21, 29, 30; zespoły szkół: 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 15, 16, 24, 28, 31; przedszkola: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 oraz III LO, ZS Przemysłu Spożywczego i VIII LO, ZS Mechanicznych i XII LO, ZS Gastronomiczno-Hotelarskich, Mechaniczno-Elektrycznych i Elektronicznych.

Czas na elewacje

- Wymiana okien była dla nas w tym roku sprawą priorytetową - _mówi Anna Kłobukowska, dyrektor wydziału edukacji i sportu w Urzędzie Miasta. - Nie chodzi tylko o oszczędności ciepła, ale także estetykę szkół i poprawę bezpieczeństwa. Szukamy wciąż kompleksowych rozwiązań termomodernizacji obiektów szkolnych. _

I jest co robić w tej sprawie, bo żadna ze szkół na Rubinkowie i Skarpie nie jest ocieplona. W ostatnich latach ze stu obiektów oświatowych w naszym mieście tylko 15 może cieszyć się z nowych elewacji, reszta jest najczęściej w kiepskim stanie.

- Jeszcze w tym roku wykonamy elewację w SP13 - dodaje dyrektor Kłobukowska. - Nie mogliśmy zrobić tego latem, bo na pierwsze ogłoszenie przetargowe nikt się nie zgłosił. Mieliśmy sporo kłopotów, aby znaleźć fachowców, którzy zajęliby się pracami wodno-kanalizacyjnymi i remontami łazienek (kafelkarze, posadzkarze). Tych po prostu brak.

Z wymiany parkietu na Sali gimnastycznej może się cieszyć młodzież z ZS 31(koszt ok. 200 tys. zł) oraz z ZS Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych. Nowe dachy (koszt 100 tys. zł) to radość dla uczniów ZS Samochodowych. Choć budynek powstał w 1993 roku, dachy tej szkoły były w opłakanym stanie. ZS Gastronomiczno-Hotelarskiech zyskał nową instalację CO (za ok. 200 tys. zł). Nowa elewacja na hali sportowej ZS 8 wyniesie 200 tys. zł, ale prace rozpoczną się dopiero po wakacjach. Na młodzież ZS Przemysłu Spożywczego czeka wyremontowana hala sportowa wraz z szatniami i łazienkami. Wreszcie, bo to jedyna tak duża hala do koszykówki w mieście. Gruntownego remontu doczekał się też MDK (500 tys. zł), gdzie odnowiono salę widowiskową oraz łazienki i instalację elektryczną. I dobra wiadomość dla uczniów ZS 14 - macie już nowy basen!

Mniej uczniów, mniej nauczycieli

Dużymi krokami zbliża się niż demograficzny, o czym świadczy mniejsza liczba klas. O prawie 70 klas mniej w nowym roku szkolnym pociągnie za sobą konsekwencje zwolnień nauczycieli. Od września ubędzie ich stu, głównie geografów, chemików i biologów (mieli najmniej godzin). Najbardziej widoczne jest to w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska