Akademik czy lepiej stancja?

  Akademik czy lepiej stancja?

  Kamila Mróz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Od 185 zł do 310 zł - tyle kosztuje miejsce w toruńskim domu studenckim. Chętni do zamieszkania w akademiku powinni jak najszybciej złożyć podanie w dziekanacie wydziału, na którym już studiują lub zaczną studiować od października. <b>

  Jeszcze kilka lat temu miejsce w akademiku było marzeniem każdego studenta. Pokoje w nim należały do tanich, a przeciętny żak charakteryzuje się tym, że ma niewiele pieniędzy. Do tego w akademiku zawsze jest od kogo pożyczyć notatki, wysłuchać rad starszych kolegów, a na imprezę można iść w kapciach.


  Dwa lata temu dopłaty do akademików zostały zniesione.


  - Dotacji już nie ma, więc na domy studenckie możemy przeznaczyć tylko to, co zarobimy - mówi Jan Kachniarz, zastępca kanclerza ds. technicznych UMK.


  Letni lifting


  W wakacje Uniwersytet Mikołaja Kopernika odświeża akademiki i przygotowuje je na przyjęcie studentów. W DS nr 9 trwa kapitalny remont. W akademikach nr 1 i 2 odbywa się wymiana podłóg.


  - Wyrzucamy stare parkiety i kładziemy trudnościeralne wykładziny - wyjaśnia kanclerz. W DS nr 3 na pokoje adaptowane są pomieszczenia na poddaszu.


  Jedynka, dwójka lub trójka


  W tym roku, po dwóch latach, zmieniają się też ceny za akademiki.


  Najtaniej jest w pokoju trzyosobowym - 185 zł miesięcznie. Miejsce w pokoju dwuosobowym w DS nr 5, 9, 10 i 11 kosztuje 225 zł, a jedynka 310 zł. Na miejsce w pokoju dwuosobowym w pozostałych akademikach wydamy 200 zł, a na jedynkę 260 zł.


  Podania o przyznanie miejsca w akademiku przyjmowane są przez dziekanaty poszczególnych wydziałów. Do kiedy można je składać - o to spytaliśmy w Dziale Domów Studenckich. - Jak najszybciej - usłyszeliśmy.


  Uniwersytet Mikołaja Kopernika ma jedenaście domów studenckich: pięć w pobliżu toruńskiej starówki i sześć na osiedlu Bielany. Do dyspozycji studentów są pokoje z bezpłatnym dostępem do internetu. W każdym domu studenckim znajduje się również pokój do indywidualnej nauki, pralnia i sala telewizyjna.


  W DS w centrum (od nr 1 do nr 6) sanitariaty i kuchnie dostępne są na każdym piętrze.


  Na Bielanach, m.in. w pobliżu instytutów: chemii, biologii, ekonomii i prawa, stoi sześć domów studenckich. W DS nr 7, 8 i 9 znajdują się segmenty mieszkalne, w skład których wchodzą cztery pokoje z węzłem sanitarnym. W DS nr 10 i 11 segmenty są dwupokojowe z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. W nich oraz w "dwunastce" każdy pokój ma gniazdo telewizyjne.


  Kwatera średnio 250 zł


  Tym, którzy podczas studiów wolą mieszkać na stancji lub w mieszkaniu studenckim przypominamy, że Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici prowadzi internetowy system wyszukiwania i rezerwacji kwater studenckich.


  Mieszkańcy Torunia, którzy zamierzają wynająć pokój lub mieszkanie żakom mogą zrobić to za jej pośrednictwem, a przy okazji także określić swoje oczekiwania wobec przyszłych lokatorów (koszt 20 zł).


  Student zainteresowany ofertą Fundacji za 10 zł otrzyma pięć numerów telefonów. Wcześniej kwatery będzie mógł obejrzeć pod adresem http://fundacjaumk.uni.torun.pl. Cena pokoju zależy od jego standardu i lokalizacji mieszkania, średnio trzeba na niego wydać 250 zł.


  Siedziba Fundacji mieści się w budynku rektoratu UMK przy ulicy Gagarina 11 na VI piętrze, pok. nr 609 (tel. 056 611 22 08; czynne w godz. 9.00-14.00).


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem