Pomnik na miarę naszych możliwości

  Pomnik na miarę naszych możliwości

  Szymon Kiżuk

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Duch Stanisława Barei unosi się nad miastem - słynny komediowy reżyser jest patronem najnowszego toruńskiego pomnika. Słomianego - tak jak jego słynny "Miś".
  Łabędź na złotej kolumnie. Postoi co najmniej tydzień, a może i dłużej.

  Łabędź na złotej kolumnie. Postoi co najmniej tydzień, a może i dłużej.

  Skąd słomiany łabędź na pozłacanej kolumnie na toruńskim Bulwarze?


  Pierwszy powód to chęć oryginalnego upamiętnienia tego, że to właśnie w Toruniu, w marcu, w stadzie koczujących nad Wisłą odkryto pierwszy w Polsce przypadek ptasiej grypy. Stąd oczywiście łabędź.


  Drugi powód to trwające właśnie Lato Filmów w Toruniu. Stąd patron i forma, nawiązująca do słynnego Misia - "pomnika na miarę naszych możliwości" - jak określano go w tej kultowej polskiej komedii.


  Klimatów rodem z komedii Barei wczoraj podczas odsłaniania pomnika nie brakowało. - Złota kolumna służyć ma pogłębianiu relacji między władzą a społeczeństwem - tłumaczył dyrektor magistrackiego Wydziału Promocji i Informacji Andrzej Szmak. - Pochodzi ona bowiem z wiślanej pogłębiarki...


  Autorem łabędzia jest tajemniczy ludowy artysta. Prócz anonimowości zastrzegł sobie on także prawa do kształtów pomnikowego łabędzia. Wieść gminna niesie, że zamierza on wdrożyć seryjną produkcję tych rzeźb - a następny taki pomnik stanąć ma w Bydgoszczy, dokąd ptasia grypa dotarła z naszego miasta.


  - Pomnik przewidziany jest co najmniej na tydzień - informował dyrektor Szmak zaciekawionych przechodniów. - Na pewno będzie stać do końca Festiwalu Lata Filmów.


  Co potem? Do końca nie wiadomo - na pewno nie zniknie z dnia na dzień bez śladu. Być może trafi do Muzeum Etnograficznego. A sam postument może być też wykorzystywany dla innych pomników i z innymi patronami.


  Kocur na dachu


  Łabędź nad Wisłą to nie jedyna "pomnikowa nowość". Przechodzących przez Rynek torunian od kilku dni zaskakuje obserwujący z dachu kamienicy ze słynnym już barem Miś ... blaszany kot.


  Pomysł na taką rzeźbę podpatrzył podczas wyjazdu na Litwę dyrektor Szmak. Toruński kot zwie się Blachaczem - z racji wykonania i sympatycznego nawiązania do Rafała Blechacza, który po ostatnim koncercie w naszym mieście poparł starania Torunia o miano Europejskiej Stolicy Kultury.


  A to podobno jeszcze nie koniec...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem