MZK. Kłopoty niepełnosprawnych z autobusami

  MZK. Kłopoty niepełnosprawnych z autobusami

  Filip Byczkowski

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Wysiąść Andrzejowi z autobusu, na dworcu pomogli dziennikarze. Kierowca się nie ruszył.

  Wysiąść Andrzejowi z autobusu, na dworcu pomogli dziennikarze. Kierowca się nie ruszył.

  - Nie muszę znać rozkładu jazdy na pamięć - usłyszał od kierowcy autobusu MZK poruszający się na wózku Andrzej Domżalski. Jego zmagania ze schodami, krzakami i pracownikami PKP opisywaliśmy w "Pomorskiej" już w zeszłym tygodniu. To nie był jednak koniec.
  Wysiąść Andrzejowi z autobusu, na dworcu pomogli dziennikarze. Kierowca się nie ruszył.

  Wysiąść Andrzejowi z autobusu, na dworcu pomogli dziennikarze. Kierowca się nie ruszył.

  W czwartkowym wydaniu gazety napisaliśmy, jakie zadanie do wykonania miał Andrzej. Ten młody, zdrowy, człowiek, w ramach akcji Stowarzyszenia Inicjatyw Niemożliwych "Motyka", na półtorej godziny wcielił się w rolę osoby niepełnosprawnej. Zanim jednak walczył z barierami architektury dworca Toruń Główny, musiał tam dojechać. Wybrał autobus miejski MZK. Dziennikarze "Pomorskiej" mu towarzyszyli.


  Około godziny 10.15 Andrzej udał się na przystanek przy placu Rapackiego. Początkowo przekonany o zaznaczeniu na rozkładzie jazdy kursów obsługiwanych przez autobusy niskopodłogowe, chciał sprawdzić, jak długo będzie musiał czekać. Srogo się jednak rozczarował. W rozkładzie żadnych informacji o kursach "przyjaznych" dla niepełnosprawnych bowiem nie było.


  Nasz bohater był jednak dzielny.

  - Kiedy czekałem na przystanku, chciałem zapytać się kierowcy przez otwarte drzwi, kiedy będzie jakikolwiek autobus niskopodłogowy, albo z windą. Uzyskanej odpowiedzi nie będę cytował, ale chodziło o to, że on nie musi znać rozkładu jazdy autobusów - powiedział nam zdegustowany całą sytuacją Andrzej. Dziennikarzom "Pomorskiej" udało się dostrzec numer boczny autobusu - 482.


  Nie mniej jednak na dworzec musiał dojechać. Upływał przy tym czas, a temperatura powietrza przekraczała w słońcu 30 stopni. Postanowił więc odbyć swoją podróż autobusem "tradycyjnym". - Wsiąść do autobusu pomogli mi zwykli pasażerowie - mówił Andrzej. Nie wiedział jednak, że owymi "zwykłymi pasażerami" byli dziennikarze.


  - Jak dojechaliśmy do końcowego przystanku na dworzec, wszyscy bardzo szybko wysiedli. Gdyby nie wy, poprosiłbym uprzejmie pana kierowcę, ale jak potem z kimś rozmawiałem to usłyszałem, że kierowca był po operacji przepukliny. Może był więc na rencie - opowiadał po wszystkim przejęty bohater.


  Dziennikarzowi "Pomorskiej" kierowca autobusu o numerze bocznym 502 tłumaczył się mało przekonująco, że gdyby nas nie było to na pewno by pomógł, ale "w takich okolicznościach" nie widział sensu.


  Postanowiliśmy dowiedzieć się, co o całej sprawie sądzi dyrekcja Miejskiego Zakładu Komunikacji.


  - Mamy ograniczoną liczbę autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych - powiedział na wstępie Wojciech Olszewski, rzecznik MZK. Jak dodał, w Toruniu istnieją trzy linie z wyznaczonymi kursami, które obsługiwane są przez pojazdy niskopodłogowe - 15, 28 i 33. - W miarę jak będzie przybywać nowych autobusów, będą kolejne takie linie - wyjaśniał. Jednakże "niskopodłogowcami" dojechać można czasem także w inne miejsca. W rozkładach jazdy informacji o tych "przyjaznych" kursach jednak brak.


  Rzecznik był bardzo zdziwiony zachowaniem kierowcy autobusu, który nie chciał udzielić Andrzejowi informacji. - Kierujący nie musi wiedzieć, kiedy jeżdżą jakie autobusy. Powinien jednak skontaktować się z dyspozytorem, który ma pełnię wiedzy i pomóc niepełnosprawnemu.


  Wojciech Olszewski pytany czy kierowca powinien pomóc wsiąść i wysiąść osobie na wózku, w obliczu braku zainteresowania pasażerów, rzekł, że "zależy to od człowieka". Dodał, że "nie zawsze kierowca może bezpiecznie opuścić autobus, ale generalnie pomóc powinien".


  Na koniec zapewnił, że, w skutek interwencji "Pomorskiej", porozmawia szefostwem MZK, by uczuliło kierowców na sytuację niepełnosprawnych oraz by "w miarę możliwości udzielali pomocy". Dowiedzieliśmy się, że w tym roku planowany jest zakup 10 autobusów niskopodłogowych.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem