Żacy jak poborowi

  Żacy jak poborowi

  Kamila Mróz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Dobrze, że choć Kopernika, tak jak co roku, studenci będą mogli przebrać. Może za poborowego?

  Dobrze, że choć Kopernika, tak jak co roku, studenci będą mogli przebrać. Może za poborowego? ©Lech Kamiński

  Studenci szeroko otwierają oczy ze zdumienia - tegoroczne juwenalia odbędą się na stadionie Apatora. Tym samym, na którym wcieleni do armii poborowi składają przysięgę.
  Dobrze, że choć Kopernika, tak jak co roku, studenci będą mogli przebrać. Może za poborowego?

  Dobrze, że choć Kopernika, tak jak co roku, studenci będą mogli przebrać. Może za poborowego? ©Lech Kamiński

  To nowa lokalizacja corocznej, kilkudniowej zabawy żaków. W ubiegłym roku juwenalia odbywały się na Bulwarze Filadelfijskim, o którym ostatnio było głośno w mediach ze względu na ptasią grypę.


  Samorząd studencki, a przynajmniej niektórzy jego członkowie, miał więc cichą nadzieję, że uda się z juwenaliami wrócić na Bielany.


  Miasteczko akademickie to z punktu widzenia żaków najlepsze miejsce na studencką zabawę. Do dziś z rozrzewnieniem wielu z nich, ale także absolwentów naszej uczelni, wspomina właśnie bielańskie juwenalia.


  Dobra na odpust


  Władze uczelni mają jednak swoje argumenty. Mówią, że to niewłaściwa lokalizacja z kilku powodów.


  - Nie ma tam wygodnego miejsca na liczne zgromadzenia. Z jednej strony las, z drugiej, od akademików, też nieduży obszar lekko zalesiony. Proszę sobie wyobrazić, że mamy suchy i bardzo ciepły tydzień poprzedzający juwenalia. Jakikolwiek niedopałek, jakakolwiek lekkomyślność i nieszczęście gotowe - uważa prof. Leszek Kuk, prorektor do spraw studenckich.


  Mówi się też o "nocnych harcach", do których bielańskie krzaki zachęcają młodzież. Ale rektor wskazuje również na to, że w miasteczku akademickim nie ma miejsca na ustawienie sceny dla zespołów.


  - Do wykorzystania zostaje długa wąska droga asfaltowa łącząca hotele asystenckie z aulą i basenem. Jest dobra na odpust, ale nie na juwenalia - dodaje prof. Leszek Kuk.


  Wybór może zaskakiwać


  - Najfajniejsze juwenalia odbywały się na Bielanach. Teraz spada ranga imprezy, przestaje być typowo studencka - na Bulwar przychodziło wiele osób z "miasta" - stwierdza Bartłomiej Jóźwiak z Samorządu Studenckiego UMK.


  Dodaje, że na Bulwarze wcale nie było bezpieczniej, ze względu na Wisłę. Rektor nie zaprzecza. I przyznaje, że wybór stadionu Apatora może zaskakiwać. Argumentuje jednak: - Co do oddalenia od miasta - jest nieznacznie większe, niż w przypadku bielańskich akademików. Studenci będą "u siebie" i zdani na siebie. Jest ich taka masa, że stanowią i tak cały świat sam w sobie i sam dla siebie. Tam na wszystko może być miejsce: i na posiedzenie, i na poleżenie, i na konsumpcję, i na zabawę, i na występy.


  Jego zdaniem na takim obiekcie łatwiej zapewnić bezpieczeństwo.


  Według Bartłomieja Jóźwiaka samorząd musiał zgodzić się na wybór stadionu Apatora, ponieważ nie ma już czasu na odwołania - trzeba chociażby rozmawiać ze sponsorami, a miejsce imprezy jest informacją, którą należy im przekazać.


  Imprezy klubowe związane z tegorocznymi juwenaliami odbędą się 10 maja. Od 11 do 13 zaplanowano zabawę w plenerze, wystąpi m.in. zespół Hey.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem