Szybko, sprawnie, bezbłędnie

  Szybko, sprawnie, bezbłędnie

  Kamil Sakałus

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Toruński wymiar sprawiedliwości jest najlepszy w regionie i plasuje się w krajowej czołówce.
       Ostatni numer tygodnika "Wprost" po raz kolejny opublikował ranking polskich sądów okręgowych. Dziennikarze tego pisma oparli się na oficjalnych statystykach udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pod uwagę wzięli te dane, które rzeczywiście świadczą o tym, jak pracuje dany sąd. Słuszności i wysokości wyroków nie oceniano. Przyjrzano się przede wszystkim długości trwania procesów.
       Ponieważ nie można w ten sposób jednoznacznie porównać sądu np. w Warszawie, który zajmuje się sprawami zorganizowanej przestępczości czy korupcji w najwyższych sferach władzy, z sądem np. w Świdnicy, wprowadzono przelicznik: rangę spraw i ich liczbę.
       By szybkość procesów, nie przekładała się na błędne rozstrzygnięcia, wzięto pod uwagę przegrane odwołania przed sądami apelacyjnymi od orzeczeń sądów okręgowych.
       W naszym regionie zdecydowanie najlepiej wypadł Sąd Okręgowy w Toruniu. Biorąc pod uwagę zarówno wyniki wydziałów cywilnych jak i karnych znalazł się w ścisłej czołówce. Na 41 miejsc, toruńskiej Temidzie przypadła ósma lokata. Dla porównania Sąd Okręgowy we Włocławku znalazł się na 23. miejscu, a bydgoski dopiero w czwartej dziesiątce - 31. miejsce.
       Gorzej wypadliśmy w klasyfikacji wydziałów karnych. Tutaj zajęliśmy 19. miejsce. Dwa pozostałe sądy z naszego regionu znalazły się jeszcze dalej. Włocławek - 24., Bydgoszcz - 31.
       W zestawieniu samych tylko wydziałów cywilnych jest już znacznie lepiej. Sąd Okręgowy w Toruniu jest 5. w Polsce. Włocławki - 12., a bydgoski dopiero 23.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem