Różne stypendia za równą średnią

  Różne stypendia za równą średnią

  Kamila Mróz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika student Wydziału Sztuk Pięknych za średnią 4,5 dostaje 180 zł stypendium naukowego, a przyszły menadżer 600 zł.
       Jak widać ekonomiści już na studiach mają lepiej niż artyści. - Wyszliśmy z założenia, że stypendium naukowe ma rzeczywiście motywować do nauki. Dlatego nieporozumieniem jest, jeżeli wynosi ono symboliczną kwotę - mówi "Pomorskiej" dr Ryszard Lorentowicz, prodziekan ds. studentów na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.
       Krezusi z ekonomii
       
  Jeszcze dwa lata temu na WNEiZ stypendia naukowe dostawało około 20 proc.
  studentów, od średniej 4,0, przez co wysokość świadczenia była niższa. Teraz na stypendium trzeba bardziej zapracować. Może na nie liczyć student, który otrzyma w poprzednim roku nauki średnią minimum 4,25. W wyniku tej zmiany na stypendium "załapało" się mniej żaków - 8 - 9 proc., ale za to na konta dostają więcej. - Naszym zdaniem system ten się sprawdził - mówi prodziekan. W tym roku stypendium na ekonomii wynosi od 500 do 700 zł.
       Przyszli menadżerowie są z tego zadowoleni, historycy się burzą. - Dlaczego u nas stypendium jest tak nędzne?! - pytają. Tam za 4,5 można dostać 190 zł.
       Biedni poloniści
       
  Barbara Mikulska, kierownik Działu Dydaktyki wyjaśnia, że środki przeznaczone na stypendia za wyniki w nauce dzielone są na wydziały, w zależności od liczby studentów uprawnionych - czyli wszystkich od II roku studiów. I to rada wydziału, w porozumieniu z samorządem studentów, decydują od jakiej średniej stypendium będzie przyznawane, ustalają też jego wysokości. Pozostaje pytanie ile osób na konkretnym wydziale uzyska wymagane średnie.
       Biednie jest też na Wydziale Filologicznym. Student ze średnią 4,25 dostaje 130 zł, od 4,5 - 170 zł, a najwyższe stypendium - od 4,75 - to 350 zł. Jak dowiedzieliśmy się od Zofii Wójcik kierownik dziekanatu stypendia naukowe na Wydziale Filologicznym otrzymuje niecałe 14 proc. najlepszych studentów. Na Wydziale Matematyki i Informatyki stypendium za wyniki w nauce przyznawane jest już od najniższej możliwej średniej, czyli 4,0 i wynosi 160 zł, najwyższe nieznacznie przekracza 300 zł.
       Różnice na wydziałach
       
  Zdecydowanie lepiej jest na prawie, tam najniższe naukowe jest wyższe od najwyższego na filologii polskiej, czy matematyce, bo sięga prawie 400 zł, najwyższe to niecałe 600 zł.
       Dr Janusz Krawczyk, prodziekan ds. studentów na WSP: - Uważam, że należy dążyć do zbliżenia kwot stypendiów za wyniki w nauce.
       Jak się dowiedzieliśmy, system wypłacania stypendiów naukowych prawdopodobnie zostanie na UMK ujednolicony. Na pewno jednak nie w tym roku akademickim.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem