Mężydło do Polaczka

  Mężydło do Polaczka

  Iza Wodzińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Poseł PiS Antoni Mężydło próbuje zablokować budowę nowego mostu w Toruniu! W zapytaniu poselskim do ministra infrastruktury domaga się od niego "rozstrzygnięcia wątpliwości" dotyczących inwestycji.
  Antoni Mężydło

  Antoni Mężydło ©Lech Kamiński

       Pismo Mężydły do ministra to powrót do konfliktu z początku ubiegłego roku, w którym parlamentarzysta aktywnie uczestniczył. Chodzi o lokalizację planowanej przeprawy przez Wisłę. Miasto zdecydowało, że wybuduje nowy most na obrzeżach miasta, w przebiegu ul. Wschodniej. Mężydło zaś - wspólnie z kilkoma innymi działaczami swojej partii oraz ludźmi związanymi z toruńskim układem władzy sprzed kilku lat - od wielu miesięcy forsuje przeprawę w centrum miasta.
       Wszystkie argumenty w tej sprawie już publicznie padły. Odbyły się konsultacje społeczne, Rada Miasta Torunia przegłosowała przeprawę przy Wschodniej miażdżącą większością głosów. Wyłoniona w przetargu firma opracowuje projekt. Jeśli nic się nie zdarzy, budowa - wspierana europejskimi środkami pomocowymi i środkami budżetu państwa - może się rozpocząć jeszcze w tym roku.
       Mężydło: ja tylko pytam
       
  Mężydło pisze ministrowi, że zwraca się do niego w sprawie toruńskiego mostu, bo wybrana przez magistrat jego lokalizacja jest kontrowersyjna i występują przeciwko niej Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz "przedstawiciele różnych środowisk Torunia". Pyta, czy w obecnej sytuacji - i wobec tych protestów - możliwe jest dofinansowanie inwestycji z pieniędzy europejskich, czy minister widzi dla niej jakieś zagrożenia i czy władza w Warszawie może miastu wskazać "optymalną drogę skutecznej realizacji" mostu. Do zapytania dołączono liczne załączniki, m. in. mapkę z mostem przy Wschodniej opatrzoną, nagłówkiem "koncepcja nowa, kontrowersyjna".
       Adresatem tej korespondencji jest szef resortu infrastruktury Jerzy Polaczek (PiS), o którym Mężydło jeszcze kilka miesięcy temu mówił "Pomorskiej", że jest jego dobrym znajomym, kolegą z sejmowej Komisji Infrastruktury poprzedniej kadencji parlamentu, z którym ma doskonałe porozumienie.
       - Proszę nie podchodzić do tego tendencyjnie! Ja pytam ministra, czy nie ma zagrożeń, a pani zaraz, że blokuję! Do tej inwestycji nie ma odpowiednich konsultacji społecznych i ekologicznych - przekonywał parlamentarzysta, kiedy zapytałam go o cel interwencji.
       Miasto: to szokujące!
       
  - Wszystkie próby powrotu do dawno załatwionych spraw są próbą zatrzymania tej potrzebnej miastu inwestycji, niczym innym. Wolelibyśmy, by pan poseł inaczej manifestował zainteresowanie dla spraw Torunia, na przykład wspierając nas w pozyskiwaniu pieniędzy - próbuje zachować spokój rzecznik prezydenta Zaleskiego Marcin Czyżniewski.
       - To szokujące! Tym bardziej, że na niedawnym spotkaniu z prezydentem Zaleskim wszyscy parlamentarzyści zadeklarowali wsparcie dla tej budowy. Most trafił do dokumentów rządowych, ma szansę m. in. na wsparcie z europejskich środków z Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT). Jeśli interwencja pana posła sprawi, że Toruń przegra te pieniądze, będzie musiał wziąć na siebie odpowiedzialność! - denerwuje się dyrektor magistrackiego wydziału inwestycji strategicznych Bernard Kwiatkowski. Jego zdaniem, przeprawa wraz w rozwiązaniem drogowym może być dofinansowana z tegorocznych pieniędzy SPOT, bo środki jeszcze są. Projekt wartego 680 mln zł przedsięwzięcia został już złożony i zarejestrowany w SPOT i trzeba go tylko uzupełnić o opracowywaną właśnie dokumentację projektową.
       Funduszem SPOT i budżetowymi pieniędzmi na drogi dysponuje resort kierowany przez ministra Polaczka
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem