Ocena z ekranu

  Kamila Mróz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Od dzisiaj zaoczni słuchacze ekonomii oraz zarządzania i marketingu na seminarium dyplomowe mogą rejestrować się przez Internet. A studenci wciąż pytają kiedy przez Internet będą mogli sprawdzać oceny?
       Zaczęło się od wuefu. Żacy musieli założyć sobie konto na jednym z serwerów uniwersyteckich i po zalogowaniu na stronie internetowej mogli zapisać się na zajęcia, na konkretną godzinę i do określonego wuefisty.
       Umożliwił to Uniwersytecki System Obsługi Studiów, który na naszej uczelni jest wdrażany od dwóch lat. Od nowego roku akademickiego podobnie jak na wf będzie można zapisać się na wykłady z historii.
  Również za pomocą USOS studenci będą mieli możliwość sprawdzenia swoich ocen przez Internet. Czekają na to od dawna. Kiedy? - Wszystko zależy od instytutów - mówi Mariusz Czerniak kierownik Pracowni Komputeryzacji Toku Nauczania Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK. Centrum daje im narzędzia w postaci systemu i pomoc merytoryczną.
       Wyniki w necie
       
  Na początek trzeba powołać koordynatora wydziałowego. Ten wprowadzi do USOS przedmioty, ich treści programowe i literaturę. Uporał się z tym już m.in. Instytut Socjologii. Student nie musi teraz biegać za wykładowcą i dopytywać o książki, które powinien przeczytać na egzamin. Wszystko jest dostępne w Internecie (bez logowania).
       - Przedmioty wybrane w systemie przez studenta z automatu pojawią się na karcie egzaminacyjnej, a jego nazwisko pojawi się na protokołach do tych przedmiotów - wyjaśnia Mariusz Czerniak. Pozostaje kwestia wpisania przez wykładowców ocen do protokołów, co mogą zrobić także przez Internet, więc student bezpośrednio (w tym przypadku po zalogowaniu) będzie mógł sprawdzić ocenę z zaliczenia. Ułatwi to także pracę wykładowcom, którzy wydrukują sobie już wypełniony protokół, podpiszą go i złożą w dziekanacie. Wydaje się, że także z tym najszybciej upora się socjologia. Prawdopodobnie następne będą Wydział Filologiczny oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
       System kontroluje
       
  USOS to jednak przede wszystkim ewidencja studentów i wszystko, co wiąże się z zaświadczeniami, które są im wydawane - do banku, WKU, czy o wypłacanych stypendiach. W tym zakresie system funkcjonuje na wszystkich wydziałach. Podobnie jak w sprawie wydawania dyplomów (i suplementów do nich) - w bazie znajdują się tytuł pracy danej osoby, informacje o tym jak i przez kogo została oceniona, na jakim kierunku napisana, czy w ramach jakiego seminarium, czyli jej nota biograficzna.
       W ramach systemu możliwe jest też wypłacanie stypendiów. USOS pokazuje ile jest pieniędzy i wiadomo kto je otrzyma. Za jego pośrednictwem kwestura wykonuje przelewy lub zarządza wypłatę pieniędzy w kasie. Dotyczy to np. studentów Wydziału Humanistycznego i Filologicznego. Podobnie jest z płatnościami za studia - na ekranie widać kto i ile wpłacił - dlatego przedstawianie dowodów wpłat na prawie, ekonomii, stosunkach międzynarodowych czy fizyce jest już zbędne.
       Ramka:
       
  System USOS
       Tworzony jest w ramach Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji, a głównym wykonawcą jest Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelniane Centrum Informatyczne UMK intensywnie wspiera jego rozwój - w Toruniu napisano moduł suplementu. Z systemu korzystają wszystkie najważniejsze uniwersytety w kraju, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, czy Poznaniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem