Na basen i szkołę

  Na basen i szkołę

  Paweł Marwitz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wczoraj pojawiały się pierwsze informacje o kolejnym rozstrzygnięciu programów ZPORR. Sprawdziliśmy kto i na co otrzymał pieniądze w powiecie.
       W działaniu 3.2 "obszary podlegające restrukturyzacji" jedyną gminą w powiecie toruńskim jest Chełmża, która dostanie blisko 710 tys. zł na przedsięwzięcie związane z modernizacją sieci wodociągowej.
       - Łącznie na całe zadanie wydamy blisko 1,2 mln. zł. Za te pieniądze zostanie w całości zmodernizowana kolejna już stacja uzdatniania, która zaopatruję w wodę trzydzieści procent mieszkańców gminy. Wcześniej odnowiliśmy już jedną taką stację, za pieniądze z programu SAPARD. - tłumaczy wójt Jacek Czarnecki. - Pierwsze prace rozpoczniemy na wiosnę i powinny potrwać do jesieni.
       
  Radość może w gminie Chełmża może być tym większa, że nie tylko na wodę, ale też na zdrowie gmina dostała znaczny zastrzyk pieniędzy.
       Do 230 tys. zł. jakie wyłoży gmina, ze ZPORR pochodzić będzie dodatkowe 70 tys. zł.
       - Całość pieniędzy pójdzie na modernizację i wyposażenie ośrodka zdrowia w Zelgnie - mówi wójt Czarnecki.
       Pieniądze dostała także niepubliczna przychodnia chełmżyńska, na remont budynku i zakup urządzeń medycznych otrzymała blisko 135 tys. zł.
       Pierwsza tak duża pomoc
       
  W grupie sport i edukacja dotowanych będzie tylko pięć zadań. W gronie szczęśliwców znalazły się dwa samorządy w powiecie toruńskim, gmina Łysomice oraz miasto Chełmża.
       Władze samorządowe w Łysomicach nie kryją zadowolenia. O przyznaniu europejskich pieniędzy na kontynuację budowy kompleksu szkolnego w Turznie dowiedziały się od nas.
       - Jest do najwspanialsza wiadomość, bardzo jesteśmy uradowani, tym bardziej, że jest to największa pomoc, jaką do tej pory udało się nam otrzymać - mówi zastępca wójta Bożena Cieplińska. -Dzięki tej sumie ponad miliona złotych, nie będziemy dodatkowo obciążać naszego budżetu. We wrześniu pierwszy etap budowy kompleksu szkolnego będzie zakończony.
       
  Basen zmieni się nie do poznania
       
  Zmieni się również oblicze chełmżyńskiego basenu, który od lat niszczał. - Do września, kiedy to zaplanowaliśmy otwarcie, wymienione zostaną stare okna, pojawi się nowa elewacja, zmienimy całą ceramikę wewnątrz obiektu, odświeżone zostaną szatnie, toalety - wyjaśnia naczelnik wydziału gospodarki miejskiej w UM w Chełmży Janusz Wilczyński. - Pieniądze pochodzić z trzech źródeł. Z własnego budżetu wyłożymy około 400 tys. zł. 200 tys zł pochodzi z kontraktu wojewódzkiego, a około 1 mln. z programu ZPORR.
       Zawiedziona Łubianka.
       
  Gmina przegrała już kolejną batalię o europejskie pieniądze.
       - Jest to kolejny przykład lekceważenia naszych potrzeb. Zarząd województwa ignoruje swoje obowiązki jak chociażby modernizację drogi Toruń - Wybcz. Wobec takiego stanowiska jesteśmy zmuszeni działać sami i sierpniowego terminu zakończenia budowy hali sportowej w Brąchnowie dotrzymam - komentuje wójt Jerzy Zająkała.- Myślę, że innego traktowania naszej gminy doczekamy się dopiero wtedy, gdy zmieni się zarząd województwa.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem