Prof. Andrzej Kowalczyk

  Prof. Andrzej Kowalczyk

  Kamila Mróz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Prof. Andrzej Kowalczyk

  ©Lech Kamiński

  Najpierw chciał studiować automatykę w Gliwicach, ale rodzice woleli, żeby był na miejscu. Poszedł więc na fizykę w Toruniu, a wiele lat później został szefem zespołu, który opracował unikatowy spektralny tomograf optyczny.
  Prof. Andrzej Kowalczyk

  ©Lech Kamiński

       Prof. Andrzej Kowalczyk już w IV Liceum Ogólnokształcącym interesował się naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką. Mimo, że skończył na UMK fizykę teoretyczną zawsze interesowały go jej praktyczne zastosowania. Rozważał pracę w Przemysłowym Instytucie Elektroniki, ostatecznie został jednak na uniwersytecie i zajął się pracą naukową - początkowo wykorzystaniem zjawiska fluorescencji w chemii, biologii i medycynie. Tytuł doktora uzyskał w 1979, a doktora habilitowanego w 1994 roku.
       Znudzenie i pomysł
       
  - Zbliżałem się do pięćdziesiątki. Niektórzy w tym wieku zmieniają żony, a ja tematykę. Zacząłem rozglądać się za czymś nowym - mówi półżartem.
       Zainteresowało go zastosowanie technik fizycznych w diagnostyce medycznej. Od 1996 roku jest kierownikiem założonego przez siebie Zespołu Fizyki Medycznej.
       Rok później wyłowił wśród studentów Macieja Wojtkowskiego, który w ramach pracy magisterskiej opisał i skonstruował prototyp spektralnego tomografu optycznego - urządzenia znajdującego zastosowanie w wyznaczaniu topografii rogówki, diagnozowaniu i ocenie stanu zaawansowania jaskry i starczego zwyrodnienia plamki żółtej (o samym wynalazku wkrótce napiszemy więcej).
       Odbył liczne staże za granicą (m.in. w USA i w Wielkiej Brytanii). Jego szeroki opublikowany dorobek wynosi ponad 100 pozycji i jeden patent.
       Toruński fizyk jest także organizatorem i opiekunem studenckiego koła International Society for Optical Engineering.
       Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną prof. Kowalczyk był kilkukrotnie nagradzany nagrodą rektora, brązowym krzyżem zasługi oraz medalem za zasługi dla rozwoju UMK.
       Lubi... marudzić
       
  Prywatnie prof. Andrzej Kowalczyk lubi podróżować i zwiedzać restauracje. Chętnie korzysta też z oferty toruńskich knajpek. W każdy piątek wieczorem można go zastać z przyjaciółmi w jednej z nich. A co poza tym lubi? - Marudzić - odpowiada ze śmiechem.
       Ma żonę prawniczkę, córkę chemiczkę (mieszka w USA) oraz ośmioletniego wnuczka.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem