Edyta Marchewka

  (kar) Fot. Lech Kamiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Edyta Marchewka

  ©Lech Kamiński

  Zdobyła wyróżnienie w XIII Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży za wyjątkowy obraz nieba.
  Edyta Marchewka

  ©Lech Kamiński

       Ma 12 lat, chodzi do szóstej klasy w Zespole szkół nr 24. Nie interesowała się specjalnie malowaniem, kiedy jej rączki zaczęły chwytać pierwsze przedmioty.
       - Tak naprawdę chwyciłam pędzel z zamiarem zrobienia dzieła sztuki dopiero w wieku dziesięciu lat - przyznaje Edyta. - Poszłyśmy z moją siostrą do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Tak nam się spodobało, tak bardzo życzliwi i cierpliwi są tam nauczyciele, że postanowiłyśmy zostać. I przychodzimy tu regularnie od dwóch lat.
       
  Edyta najbardziej lubi malować pejzaże. Inspirację czerpie z wyjazdów z rodzicami na wieś. Przekonuje, że świetnie się odpręża podczas trzymania pędzla, kredek czy ołówka.
       - Chciałabym być malarką, ale nie wiem czy da się z tego wyżyć - śmieje się dziewczynka. - Chyba jednak zostanę stewardessą, bo zwiedzanie świata fascynuje mnie równie mocno jak jego malowanie.
       
  Edyta lubi tez grać w koszykówkę. Uważa, że aktywne życie odpędza wszelkie smutki.
       - Chciałabym również, aby dzieci przychodzące do galerii mogły wyjeżdżać w plener - dodaje. - Wydaje mi się, że wtedy powstawałoby więcej prac inspirowanych ciekawymi miejscami.
       
  Wczoraj Edyta otrzymała wyróżnienie na konkursie organizowanym przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Wraz z nią nagrodzono jeszcze pięcioletnią Olgę Grodzką i wyróżniono 13-letnią Kamilę Rożeńską. Na konkurs nadesłano ponad 29 tys. prac z 56 krajów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem