Jak żyć z cukrzycą?

  Jak żyć z cukrzycą?

  Beata Korzeniewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Problemy diabetyków i otyłość były wiodącymi tematami sympozjum, które zakończyło się wczoraj na UMK.
       Na IX Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne "Diabetica Expo 2005" i III Ogólnopolskie Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości zjechały się sławy polskiej diabetologii. Oprócz części naukowej przeznaczonej dla lekarzy i pielęgniarek seminarium składało się z obszernej części edukacyjno-profilaktycznej dla pacjentów dotyczącej m.in. diagnostyki, leczenia cukrzycy i jej powikłań oraz doniesień o najnowszych osiągnięciach diabetologii polskiej i światowej.
       Niestety, z roku na rok na cukrzycę choruje coraz więcej ludzi. Choroba (cukrzyca typu i i II) dotyka 6,1 proc. społeczeństwa. - W Polsce to ok. 2 mln ludzi - mówił prof. Jan Tatoń z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii AM w Warszawie. - Do tej liczby należy dodać tych, którzy chorują, a o tym nie wiedzą. Cukrzyca nieleczona może prowadzić do śmierci. Obecnie na liście przyczyn zgonów zajmuje piąte miejsce.
       
  Szacuje się, że w roku 2010 na całym świecie chorować będzie 239.3 miliona osób. To choroba, której nie można leczyć bez współpracy z pacjentem, który musi znać przyczyny choroby, sposoby jej leczenia i odżywiania oraz zdawać sobie sprawę grożących powikłań. Choroba ma wpływ na wszystkie przejawy życie człowieka, na zdrowie fizyczne, psychiczne i seksualne. Jak podkreślał prof. Zbigniew Lew - Starowicz, który na UMK opowiadał o nowych metodach leczenia zaburzeń erekcji - ryzyko pojawienia się ich u mężczyzn z cukrzycą jest czterokrotnie wyższe niż u mężczyzn bez cukrzycy.
       Lekarze rozmawiali również o otyłości. Ze statystyk wynika, że problem ten dotyczy od 10 do 25 proc. dorosłych Europejczyków. W Polsce kłopoty z nadwaga ma 19 proc. dorosłych Polaków. Coraz częściej otyłość występuje wśród dzieci i młodzieży.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem