SLD: - Kosieniak źle zrozumiany

  SLD: - Kosieniak źle zrozumiany

  Kamil Sakałus

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zdaniem zarządu wojewódzkiego SLD wojewoda kujawsko-pomorski wcale nie chciał obchodzić prawa, nie proponował przeniesienia urzędu marszałkowskiego do Bydgoszczy i nie wywoływał konfliktu między obu miastami.
       Romuald Kosieniak na czacie internetowym chwalił się, że za jego kadencji żadna z instytucji rządowych nie powstała w Toruniu, a te które już działały poprzenosił do Bydgoszczy. Zastanawiał się także, że obchodząc prawo można by przenieść Urząd Marszałkowski z Torunia nad Brdę, bowiem ustawa mówi jedynie o lokalizacji sejmiku, ale nie urzędu. Po tych wypowiedziach Kosieniakiem zajął się zarząd wojewódzki SLD. Wojewoda kandyduje do Sejmu z listy tej partii.
       Partyjne gremia przyjęły jego wyjaśnienia, że nie chciał wywoływać konfliktu między obu miastami. SLD w oficjalnym stanowisku informuje, że SLD nie przewiduje żadnych zmian usytuowaniu urzędów, a całą sprawę wywołali dziennikarze, którzy użyli ją do szerokich komentarzy i nieuzasadnionych wniosków o wykorzystywaniu kwestii zadrażnień bydgosko-toruńskich w kampanii wyborczej.
       Ocenę, czy to rzeczywiście dziennikarze źle zrozumieli wojewodę, czy ten po prostu poszedł za daleko licząc, iż w ten sposób zdobędzie głosy w okręgu bydgoskim zostawiamy Czytelnikom. Poniżej dosłowne wypowiedzi wojewody z czata.
       n - Za mojej kadencji żadna instytucja rządowa nie powstała w Toruniu, przeniosłem straż graniczną do portu lotniczego w Bydgoszczy, ośrodek doradztwa rolniczego powstał w Minikowie koło Bydgoszczy, walczę o sąd i prokuraturę w Bydgoszczy, port lotniczy został otwarty 1 maja 2004 w Bydgoszczy, wiec nie ma mowy o bydgoskich instytucjach podporządkowanych Toruniowi.
       n - Ustawa sytuuje Wojewodę w Bydgoszczy a Sejmik Wojewódzki w Toruniu, natomiast nic nie ma o Urzędzie Marszałkowskim. Jak napisałem wcześnie,j niektórzy mówią, że dobrze by było przenieść Urząd Marszałkowski z Torunia do Bydgoszczy
       n Jest to oczywiście temat bardzo kontrowersyjny ale nie możemy się bać dyskusji na żadne tematy, myślę że można również o tym szczerze rozmawiać bez emocji a nie zdradzę chyba żadnej tajemnicy, że Bydgoszcz jest największym miastem w województwie, a inne miasta, nawet dużo mniejsze od Bydgoszczy, mają u siebie siedziby Wojewody i Sejmiku.
       n Idea dwumiasta jest dobra, ale jestem bardziej za tym, żeby Bydgoszcz pełniła role wiodącą.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem