Policealna na przeczekanie?

  Policealna na przeczekanie?

  Karina Obara

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Toruniu matury nie zdało 237 osób. Nie wszystkim ta wiadomość podcięła skrzydła.
       Maciej nie zdał matury z języka polskiego. Twierdzi jednak, że nie zamierza się poddać: - Przeczekam w szkole policealnej. Rodzice przekonali mnie, że dobrze byłoby zdobyć jakiś zawód, bo czasy nadeszły takie, że nie wiadomo co czeka młodych, nawet po studiach. Wybrałem dwuletnią policealną szkołę, która kształci na detektywów. W styczniu znów podejdę do matury - zapewnia chłopak.
       Do matury w tym roku przystąpiły 2422 osoby. Nie zdało 237: - Powiodło się więc 90,2 proc., a to jest dobry wynik - podkreśla Irena Kulesz, wicedyrektor OKE w Gdańsku. - Nie ma powodu do niepokoju, bo zarówno wynik w całym okręgu jak i w województwie był słabszy.
       
  Ci, którzy nie zdali starej matury mogą się jeszcze poprawić w sierpniu. Jeśli ktoś chciałby zdobyć lepszy wynik nowej matury - musi do 30 lipca zgłosić to do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Ponowne zdawanie nowej matury będzie możliwe dopiero w styczniu. Tegoroczni absolwenci liceów, którym się na maturze nie powiodło skazani są więc na bezczynność. Chyba, że poświęcą dużo czasu na samodzielne przygotowywanie się do poprawki i jednocześnie rozpoczną naukę w policealnym studium. A to kosztuje: - Nie traktuję tego poważnie - Beata, która złożyła dokumenty do studium dla kosmetyczek, zamierza też, po ponownym podejściu do matury, złożyć dokumenty na biologię na UMK. - Na razie trzeba coś robić, aby nie zwariować - wzrusza ramionami dziewczyna.
       Na nicnierobienie
       
  W Toruniu policealnych szkół jest kilkanaście. Do wyboru do koloru. Dyrektorzy wpadają na rozmaite pomysły, aby przyciągnąć młodzież: - Pierwszy semestr postanowiliśmy zrobić gratis. Poza tym pomagamy naszym absolwentom znaleźć później pracę - zapewnia Anna Kuflewska, asystentka dyr. w Policealnym Studium Detektywów i Pracowników Ochrony w Toruniu. Tu, od stycznia, co miesiąc trzeba płacić za naukę 150 zł.
       - Dzwoni do nas wielu uczniów, którym się nie powiodło na maturze i pytają o różne kierunki kształcenia w szkołach policealnych - przyznaje Ewa Heba, starszy wizytator z Wojewódzkiego Kuratorium w Bydgoszczy. - Nie jest jednak tak, że te szkoły przeżywają jakiś boom. Niektórzy uczniowie po prostu będą siedzieć w domu i czekać na drugą szansę. Kiedy zdadzą już maturę - złożą podanie na studia.
       
  Tylko, że w ten sposób przez rok są bezczynni. Nie ma też planów, aby zorganizować dla tych, którzy oblali, specjalne kursy czy konsultacje. Taką możliwość mają jeśli zapłacą: - Konsultacje są, ale w szkołach dla dorosłych i to płatne - dodaje Ewa Heba. - Potrzebne są raczej tym, którzy mieli przerwę w edukacji przez 10 czy 15 lat, a teraz postanowili zdawać maturę.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem