Policja dzieciom

  Kamil Sakałus

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak wygląda niebieski pokój.

  Tak wygląda niebieski pokój. ©Lech Kamiński

  Nieletni padający ofiarą przestępstwa lub będący jego świadkiem przestaną być przesłuchiwani w pokoju z kratami. Ich rówieśnicy, którzy weszli z konflikt z prawem przestaną być wożeni po całym regionie.
  Tak wygląda niebieski pokój.

  Tak wygląda niebieski pokój. ©Lech Kamiński

       Od wczoraj w komisariacie na toruńskim Rubinkowie funkcjonuje specjalne pomieszczenie - niebieski pokój. - Chodziło o to, by maluchy, które zostały np. pobite, okradzione czy padły ofiarą przestępców seksualnych mogły o tym opowiedzieć w przyjaznych warunkach, by nie potęgować i tak dużego stresu - wyjaśnia Lilianna Kruś-Kwiatkowska, oficer prasowy toruńskiej policji.
       Niebieski pokój w niczym nie przypomina innych, policyjnych pomieszczeń. Nie ma tutaj żadnych siermiężnych drzwi, szarych ścian ani krat w oknach. Są natomiast eleganckie meble, kolorowa wykładzina i mnóstwo zabawek. Pomieszczenie oddzielone jest od sąsiedniego lustrem weneckim.
       Z kolei od poniedziałku po ponad półrocznej przerwie wreszcie zacznie funkcjonować izba dziecka, którą zamknięto w ubiegłym roku ze względu na fatalny stan sanitarny. Przez cały ten czas nieletnich przestępców trzeba było wozić po całym regionie, bo w Toruniu nie było odpowiedniego miejsca. Izba przeszła kapitalny remont. Wszystkie pokoje zostały odmalowane. Powstały również nowiutkie, eleganckie łazienki, schludna kuchnia i jadalnia, a także świetlica i gabinet lekarski.
       Do izby dziecka rocznie trafia około 230 przestępców, a także uciekinierów ze schronisk, poprawczaków czy młodzieżowych ośrodków adaptacji społecznej.
       - Wszystkie pomieszczenia są pod obserwacją 16 kamer, dyżurny na monitorze cały czas widzi co się dzieje - wyjaśnia Stanisław Olszowy, kierownik izby.
       Ponieważ nieletnim bardzo często do głowy przychodzą głupie pomysły, z samookaleczeniami włącznie pomyślano o bezpieczeństwie podopiecznych, których niejednokrotnie trzeba chronić przed samym sobą. W pokojach nie ma gniazdek, ani nawet włączników prądu. Oświetlenie umieszczono w ścianach, a żarówki zostały osłonięte metalową siatką.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem