Huelle i Schadlich

  Huelle i Schadlich

  Szymon Kiżuk

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi.
       Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego ustanowiona została w 1996 roku. Kapitułę nagrody tworzą przedstawiciele dwóch partnerskich miast - Torunia i Getyngi. Zawsze otrzymują ją dwaj literaci - z Polski i Niemiec. Wśród dotąd nagrodzonych znaleźli się m.in. Wisława Szymborska i Gunther Grass, Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Hanna Krall i Marcel Reich - Ranicki.
       W tym roku Kapituła Nagrody zdecydowała o przyznaniu laurów Pawłowi Huelle - jednemu z najlepszych współczesnych polskich pisarzy oraz niemieckiemu prozaikowi Hansowi Joachimowi Schadlichowi.
       - Kandydaturę Pawła Huelle kapituła przyjęła jednogłośnie - mówi dr Krzysztof Ćwikliński. Huelle to czołowy polski pisarz, znany też ze swej działalności publicystycznej. Debiutował "Weiserem Dawidkiem", powieścią uznaną za najwybitniejszą w latach 90. Zdaniem członków kapituły najpełniej do idei tego wyróżnienia nawiązuje najnowsze dzieło Pawła Huelle - powieść "Castorp". Autor wywiódł ją tylko z jednego zdania arcydzieła Tomasza Manna "Czarodziejska góra".
       Hans Joachim Schadlich urodził się w 1935 roku w Reichenbergu - miejscowości, która po II wojnie światowej znalazła się na terytorium NRD. Pracował w Akademii Nauk w Berlinie Wschodnim. W 1976 roku podpisał odezwę przeciwko pozbawieniu obywatelstwa Wolfa Biermanna i wtedy zaczął mieć problemy z władzami. W 1977 roku musiał wyjechać do Berlina Zachodniego i tam zaczął żyć tylko z pisarstwa. Po polsku wydana została tylko jedna jego powieść - "Tallhover" - monumentalna opowieść o losie donosiciela. Ważnym wątkiem jego twórczości są zmagania jednostki z państwem autorytarnym.
       Uroczyste wręczenie Nagrody im. Lindego odbędzie się podczas Dni Torunia - 25 czerwca.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem