Samuraj z Torunia

  Samuraj z Torunia

  Beata Korzeniewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wojciech Kalinowski (czarny pas).

  Wojciech Kalinowski (czarny pas). ©Lech Kamiński

  Przez trzy długie weekendy torunianie mieli możliwość odkrywać tajemnice Kraju Wschodzącego Słońca. Dni Kultury Japońskiej już po raz dziewiąty zorganizował Wojciech Kalinowski, nauczyciel i mistrz judo.
  Wojciech Kalinowski (czarny pas).

  Wojciech Kalinowski (czarny pas). ©Lech Kamiński

       Jak sam mówi: - Jestem zakochany bez pamięci, Japonia to moja wielka miłość. I chcę ją zaszczepić w młodych ludziach.
       
  Od filmów do maty
       
  Urodził się 42 lata temu w Górznie. Ze wschodnimi sztukami walki zetknął się w liceum w Grudziądzu. Najpierw trenował karate potem judo, które stało się jego życiową pasją.
  Obecnie ma czarny pas mistrzowski i szkoli młodych adeptów tej sztuki. Zajmuje się także karate ken-jutsu. - Zaczynałem od czarnobiałych filmów Akiro Kurosawy - opowiada z uśmiechem. - Potem zacząłem ostro trenować. Na sali byłem codziennie.
       
  W swojej karierze Wojtek zetknął się z różnymi stylami walki. Ćwiczył m.in. z karateką Teruo Miyazaki oraz z Douglasem Pierre - szkoleniowcem Rangersów.
       Od wczesnych lat młodości zbiera wszystko, co dotyczy Japonii. - Gromadzę książki, wycinki i artykuły prasowe - wylicza. - Interesuje mnie każda, nawet najmniejsza wzmianka, dotycząca Dalekiego Wschodu.
       
  To, co najpiękniejsze
       
  Dni Kultury Japońskiej, które Wojtek z pomocą Muzeum Okręgowego oraz Pracowni Języka i Kultury Japońskiej UMK organizuje co roku, to spotkania z mieszkańcami Japonii, ciekawe konkursy i wykłady. W IX edycji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach origami i języka japońskiego, obejrzeć pokazy sztuk walki, dowiedzieć się czegoś na temat teatru płci "Kabuki i Takarezuka", a nawet posłuchać japońskich baśni. Podczas imprez kosztowali oryginalnej zielonej herbaty.
       - W kulturze Japonii jest to, co najpiękniejsze - tłumaczy Wojtek. - Przede wszystkim szacunek dla człowieka i pokoju. Z japońskiego dziedzictwa emanuje harmonia ciała i umysłu. Fascynuje mnie świat samurajów - z jednej strony twardy i brutalny, z drugiej pełen głębokiego ducha i piękna.
       
  Niespełnionym marzeniem Wojtka jest wyjazd do Japonii. - Chciałbym potrenować w Kodokan, legendarnej sali ćwiczeń sztuk walki w Tokio, obejrzeć posąg Buddy w Kamakura... Mógłbym wymieniać bez końca.
       
  Wystawa grafiki
       
  Chociaż Dni Kultury Japońskiej już za nami w Książnicy Kopernikańskiej trwa wystawa grafiki japońskiej Andrzeja Wajdy "Moja Japonia". W "Kamienicy pod Gwiazdą" wciąż można oglądać nagrodzone prace plastyczne w konkursie "Ikebana - bukiet kwiatów".
       Następne, jubileuszowe Dni Kultury Japońskiej dopiero za rok. Organizatorzy chcą zaprosić na nie ambasadora Japonii w Polsce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem