Kolejka chętnych

  Kolejka chętnych

  Beata Korzeniewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Już na samym starcie powołanie Akademii Walki z Rakiem okazało się strzałem w "dziesiątkę".
       Instytucja działa dopiero drugi dzień, a już zapisało się 46 osób. - Nie przypuszczaliśmy, że zapotrzebowanie jest tak duże - mówi Magdalena Szwechowicz, koordynator programowy. - Współpraca z onkologami układa się wspaniale. Widać, że chorzy są otwarci i bardzo potrzebują pomocy psychologicznej.
       
  Akademię powołała toruńska fundacja "Światło".
  Wsparcie otrzymują w niej nie tylko chorzy, ale i ich rodziny. To pomoc także informacyjna, medyczna i duchowa. Spotykają się z terapeutami, lekarzami, pielęgniarkami, pracownikami socjalnymi i innymi chorymi.
       Podczas spotkań uczą się walczyć z własną chorobą. Oprócz regularnych warsztatów maja okazję porozmawiać z seksuologiem, wizażystą lub duchownym. - Wierzymy, że udział w indywidualnych i grupowych zajęciach Akademii wyposaży chorych w psychologiczne narzędzia walki z własną, trudną sytuacją oraz da im siły i nadzieję do tego, by je wykorzystać - mówi Szwechowicz.
       Dzwonią z innych miast
       
  Zajęcia i terapia w Akademii Walki z Rakiem przystosowane są do poszczególnych stopni dojrzałości psychicznej. Jest oferta dla żaków, bakałarzy, magistrów i zwycięzców. Prócz wsparcia psychicznego członkowie Akademii poddawani chemioterapii mogą liczyć na wizytę rehabilitanta w domu i masaż przynoszący ulgę ciału.
       W akademii nie milkną telefony. Dzwonią mieszkańcy sąsiednich miast: Bydgoszczy i Włocławka. - Nie możemy, niestety przyjąć wszystkich, gdyż nasza praca opiera się o wolontariat i psychologowie pracują popołudniami - mówi Magda Szwechowicz. - Chcielibyśmy objąć pomocą jak najwięcej potrzebujących, ale wiąże się to z zatrudnieniem osób. Miesięczny koszt działalności obliczyliśmy na 5 tys. zł. Jesteśmy otwarci na każdą pomoc.
       Pacjenci nie płacą nic. Brzmi to absurdalnie, ale póki co, Akademia zmuszona jest robić zapisy. - Wolne terminy mamy dopiero w czerwcu - dodaje Szwechowicz.
       ramka
       Informacje - tel. (056) 651 12 17.
       Spotkania odbywają się w budynku przy ul. Lecha 5/7.
       Konto Akademii Walki z Rakiem: PKO SA O/Toruń
       34124040091111000044909943. Z dopiskiem: Akademia.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem