Tym by się uśmiał

  Tym by się uśmiał

  Waldemar Pankowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nadal nie wiadomo czy i kiedy powstanie instalacja, która miała upamiętnić fakt nakręcenia w Toruniu słynnego "Rejsu".
       Film, w którym wystąpił i do którego scenariusz, wraz z reżyserem Markiem Piwowskim, napisał znany satyryk Stanisław Tym zaczyna się w Toruniu. Z wiślanego nadbrzeża (dziś Bulwar Filadelfijski) wyrusza statek, na pokładzie którego płyną m.in. Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach.
       
  I właśnie postacie obu aktorów, w łódce "Katarzynce", ustawione na Bulwarze miały przypominać wszystkim, zwłaszcza turystom, że ten kultowy obraz powstał w naszym mieście. Tyle, że pomysł, który jako rodzaj happeningu, rzuciła dwa lata temu "Pomorska", a podchwyciły władze miasta, wciąż nie może doczekać się realizacji.
       Powstało za to nawet specjalne stowarzyszenie (z byłym prezydentem Torunia Zdzisławem Boćkiem na czele), którego celem jest doprowadzenie do powstania instalacji. Organizacja nie ma jednak pieniędzy. Mimo to stowarzyszenie odrzuciło propozycję budowniczych toruńskiego multikina, którzy zobowiązali się z własnych środków i to zaledwie w dwa miesiące zafundować miastu kolejną atrakcję turystyczną. Tyle, że oczywiście instalacja miała stanąć nie nad Wisłą, ale przed multipleksem.
       Pisaliśmy o tym w lutym br. Wówczas Bociek zapowiadał, że najpóźniej w ciągu dwóch tygodni zwoła specjalną konferencję prasową, podczas której wyjawi kiedy pomnik powstanie. Minęły od tego czasu już dwa miesiące i cisza.
       - Cały czas działamy w tej sprawie. Wkrótce zapadną decyzje, o których publicznie poinformujemy - Bociek odpowiada tajemniczo pytany czy i kiedy Maklak i Himilsbach pojawią się na Bulwarze.
       n
       Były prezydent cedzi słowa, bo poczuł się urażony naszym poprzednim artykułem, w którym zakpiliśmy z pełnych namaszczenia (i jak dotąd nieskutecznych) działań stowarzyszenia, w sprawie filmu, który jak mało który obnaża wszelką fasadowość. Cóż "Rejs" najwyraźniej trwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem